Abiznis

Nikšić: Za rekonstrukciju Doma revolucije oko 17 miliona eura

Glavni projekat za rješenje rekonstrukcije Doma revolucije u, centru Nikšića, biće završen krajem marta, a procijenjena vrijednost radova na toj građevini od skoro 22 hiljade kvadrata je oko 17 miliona eura.
Nikšić: Za rekonstrukciju Doma revolucije oko 17 miliona eura
Portal AnalitikaIzvor

Ministar turizma i održivog razvoja, Pavle Radulović, saopštio je to nakon radnog sastanka u nikšićkoj Opštini.

Višedecenijski gorući problem Doma revolucije rješavaće se fazno, kazao je Radulović, a nakon završetka glavnog projekta trebalo bi da uslijedi raspisivanje tendera za prvu fazu radova.

„Rekonstrukcija tog odbjekta radiće se prema glavnom projektu koji završava podgorička firma Arhikon, a nosilac posla je Vlatko Nikić. Lično pratimo realizaciju tog projekta i trebalo bi da sve bude po planiranom“, rekao je Radulović.

On je kazao da je projekat rađen na osnovu razrađenog idejnog rješenja autorskog tima slovenačke firme iz Ljubljane Sadar plus Vuga i HHF iz Bazela.

Govoreći o još jednom ključnom problemu Nikšića sistemu za prečišćavanje otpadnih voda, Radulović je kazao da je taj projekat u potpunosti završen, da su izvršene funkcionalne probe i da će biti pušten u rad, čim se dokažu ključni parametri.

On je kazao da se često čuju zamjerke zašto je uložen toliki novac u sistem za prečišćavanje, uz opasku da su ljudi i ranije živjeli, pa nije bilo ni kolektora, i obrazložio da je taj uređaj veoma neophodan zato što otpadne vode nekada i danas više nijesu iste, jer je sve više hemikalija, veća je i gustina stanovništva i zemlja se mora sačivati od kontaminacija.

„Trenutno se dokazuju parametri sagorijevanjem ulja, odnsosno pretvaranjem bio gasa sagorijevanjem iz mulja u električnu energiju kako bi se iskoristili kapaciteti do 50 odsto tog uređaja za prečišćavanje otpadnih voda“, rekao je Radulović i najavio mogućnost proširenja kanalizacione i vodovodne mreže u Nikšiću.

Radulović je govorio i o aplikaciji sredstava iz granta za proširenje kanalizacione i vodovodne mreže, jer je, kako je kazao, oko 50 odsto Nikšića povezano tom mrežeom i da bi taj procenat trebao biti znatno povećan, makar shodno procentu vodosnabdijevanja grada.

Govoreći na koji način bi se riješio problem deponovanja čvrstog otpada i gradskog odlagališta u Mislovom dolu, Radulović je kazao da se za taj projekat radi lokalna studija.

„Opština Nikšić insistira na sistemu spaljivanja čvrstog otpada, ali zbog određenih neusaglašenosti koje propisuje Evropska komisija, danas smo se dogovorili da ćemo raditi ozbiljnu studiju o kapaciteteima eventualne spalionice i načinu sakupljanja, selektiranja i spaljivanja otpada, kako iz ovog grada, tako eventualno i regiona“, rekao je Radaulović.

On je najavio da će studija o tome biti data na uvid Evropskoj komisiji, koju će pozvati da zajedno odaberu ekspertski tim koji će raditi tu studiju.

Radulović je kazao da bi Nikšić kao najveća opština po prostranstvu u Crnoj Gori i jedna od najvećih po kapacietima za razvoj poljoprivredne proizvodnje mogla biti u službi turizma u državi.

I predsjednik nikšićke Opštine Veselin Grbović kazao je da je sistem za prečišćavanje otpadnih voda „praktično završen“ , ali da lokalna uprava još nije predala izvođaču milion eura dok se ne riješi pitanje vezano za električnu energiju.

„Svi parametri su u skladu sa projektom i riječ je o poslu najbolje urađenom u toj oblasti Crnoj Gori“, rekao je Grbović.

On je kazao da ih posebno raduje učinjeno oko rješenja problema Doma revolucije i da do kraja godine očekuju da se raspiše tender za radove na dijelu tog objekta naspram hotela Onogošt, kako bi bila što ljepša slika centra grada.

Grbović je kazao da je izuzetno zadovoljan razgovorima i da su sa „Ministarstvom koje je došlo u punom sastavu nakon četiri godine“, razgovarali i o povezivanju nikšićkih poljoprivrednih proizvođača sa turističkim kapacitetima u Primorju.

On je kazao da je razgovarano i o pomoći Ministarstva nikšićkim festivalima, Bedem festu i Lejk festu kao i mogućnostima za neke nove sadržaje.

Mina

Portal Analitika