Politika

DEMOS: Zaboravljene zvanične i kritičke ocjene Evropske unije

Pravo je visoke predstavnice EU Mogerini da se opredijeli za kurtuazni karakter svoje kratke posjete Crnoj Gori, u sklopu njene balkanske turneje. Vjerujemo da će nekom drugom prilikom posjeta biti radnog karaktera sa koncentrisanjem na suštinske probleme Crne Gore iz ugla Evropske unije, inače detaljno tretiranih u dokumentima EU prije svega u Izvještajima o napretku Crne Gore, koji su, vjerujemo, dobro poznati visokoj gošći iz Brisela, ocijenjeno je iz DEMOS-a.
DEMOS: Zaboravljene zvanične i kritičke ocjene Evropske unije
Portal AnalitikaIzvor

Kako se navodi u saopštenju, u  tim dokumentima EU se uporno ponavljaju kao glavni crnogorski problemi korupcije i kriminala, nedovoljne autonomosti pravosudnog sistema, neizgrađenost autonomnih institucija, nesankcionisani voluntarizam u vođenju ekonomsko-finansijskih poslova sa zabrinajvajućim bilansima na ivici finansijskog sloma zemlje, političke korupcije u izbornom procesu.

"Od afere Snimak,  za koji je EU zvanično tražila pravno i politički ishod pa sve do spektakularno objavljenog državnog udara na sam izborni dan16-og oktobra 2016. Činjenica da  Mogerini nije ništa pomenula od ovih  zvaničnih ocijena EU o stanju u Crnoj Gori, već se i u oba izlaganja u parlamentu i na neobičnoj konferenciji za štampubez mogućnosti da novinari postave pitanja, opredijelila za opšta mjesta o otvorenosti EU prema Crnoj Gori I ostalim zemljama Zapadnog Balkana, ne znači da su teški problemi u našoj zemlji prestali da postoje. Nažalost postoje i permanentno se pogoršavaju", piše u saopštenju DEMOS-a.

DEMOS, ne ulazeći u pravo Mogerini da izabere diplomatsko- kurtuazno ponavljanje opštih mjesta o integracionom procesu umjesto saopštavanja već definisanih kritičkih stavova EU - uočava da će se takvom pristupu najviše obradovati snage korupcije i organizovanog kriminala, te endemske bolesti savremene Crne Gore.

"Uvjereni smo da to nije bio cilj posjete gospođe Mogerini. Nismo sigurni da je izbjegavanje teme državnog udara, makoliko to bilo neugodno u ovoj fazi tužilačke istrage, bio pravi potez imajući u vidu duboke političke posljedice koje je izazvao.Upravo je bojkot parlamenta izazvan tim događajem, što bi se desilo u svakoj demokratskoj državi", kažu u DEMOS-u.

Nesagledavanje ovih uzročno posledičnih veza, ozbiljnost situacije u Crnoj Gori koju karakteriše nelegalnost krnjeg parlamenta i ukupnog političkog sistema u zemlji obezvređuje ponavljanu frazu, makar ona bila formalno tačna, da je parlament mjesto dijaloga.

"Vjerujemo da će tokom neke sledeće posjete iz EU biti uvažen osnovni princip demokratije koji je ujedno i suštinski  postulat Evropske unije, a to je širi dijalog sa relevantnim spektrom političko-javnog  života zemlje, uključujući I proevropsku opoziciju  koja predstavljapolovinu Crne Gore, ali i nezavisni civilni sektor. Bez sumnje, takve posjete bi bile plodotvornije za Crnu Goru, a ujedno bi i pojačale kredibilitet Evropske unije u našoj zemlji", zaključuje se u saopštenju dostavljenom Portalu Analitika

Portal Analitika