- Građani, na primjer, imaju pravo da znaju da li će se novim ugovorom legalizovati brisanje 235 miliona eura akumuliranih gubitaka iz finansijskih bilansa EPCG sredinom 2015 godine ili će se poštovati zakon koji to ne dozvoljava. A2A je naime, u svojstvu menadžera EPCG isbrisala ta sredstva iz bilansa uprkos obavezujućoj odluci Skupštine akcionara da se se to uradi tek nakon zakonski neophodne saglasnosti Komisije za hartije od vrijednosti i pozitivnog mišljenja ovlašćenog Instituta sertifikovanih računovođa koji nisu dobijeni. Umjesto za pokrivanje gubitaka, kako to nalažu međunarodni računovodstveni standardi, ovim je na nezakonit način omogućeno da se profiti ostvareni u periodu 2014 – 2016. podijele akcionarima, pri čemu bi A2A pripalo 28,5 miliona eura profita (15 miliona za poslovnu 2014-tu, 4.5 miliona za 2015-tu i oko 9 miliona za 2016-tu godinu). S obzirom na to da su pomenuti gubici od 235 miliona eura nezakonito izbrisani iz knjiga sredinom 2015. godine, svi u međuvremenu objavljeni bilansi društva su lažni, uključujući i bilansi A2A koja se kotira na Milanskoj berzi. Krivični zakoni Crne Gore i Italije predviđaju oštre kazne za ove radnje- istakao je Mijović u izjavi dostavljenoj Portalu Analitika.
Član 278 Krivičnog zakonika Crne Gore predviđa da: “Ko u namjeri da sebi ili drugom pribavi kakvu korist ili drugom nanese kakvu štetu, sačini u privrednom društvu ili drugom subjektu privrednog poslovanja lažan bilans kojim se utvrđuje dobit ili gubitak tog subjekta ili kojim se utvrđuje udio svakog člana društva u dobiti ili gubitku, kazniće se zatvorom od tri mjeseca do pet godina.”
- Skoro istovjetno glasi i Član 2637 Krivičnog zakonika Italije, koji takođe predviđa kaznu u trajanju do 5 godina za sličan prekršaj. Bez obzira kako će i da li će uopšte Ministarstvo ekonomije odgovoriti na ovo pitanje, ovim putem pozivamo Specijalnog državnog tužioca da se za njega zainteresuje. Svu dokumentaciju već ima na sajtu EPCG, samo je potrebno da je pažljivo pročita. Nadamo se da će to isto učiniti i italijanski tužilac kome ćemo takođe proslijediti ovu informaciju- najavio je Mijović, ističući da se nada da u pregovorima o novom ugovoru Ministarstvo ekonomije neće dogovarati i cijenu izlaska A2A iz Rudnika uglja Pljevalja, za koju italijanski partner i biznismen Aco Đukanović traže 6.5 eura po akciji i da će insistirati preko svojih predstavnika u EPCG se prije takve transakcije izvrši detaljna procjena vrijednosti RUP-a i dubinska revizija njegovog poslovanja.
- Svaki cent uštede u budžetu osiromašene Crne Gore danas ima veliki značaj, inače će morati da se zakine majkama kako tvrdi MMF. Pored toga, lošim trgovanjem EPCG bi obezvrijedio svoje akcije što bi valjalo predočiti italijanskom partneru koji očekuje da za njih dobije 250 miliona eura. Usput, podsjećamo ministarstvo da je prosječna ostvarena cijena akcija EPCG na berzi oko 3.2 eura, što znači da bi 41.7% akcija A2A vrijedelo oko 170 miliona eura- zaključio je Mijović.