Na sastanku, čiji je domaćin bio hrvatski šef diplomatije Davor Ivo Štir, osim ministra Darmanovića, učestvovali su visoki zvaničnici trinaest zemalja učesnica SEECP među kojima i potpredsjednik Vlade i ministar vanjskih poslova Makedonije, ministri vanjskih poslova Bosne i Hercegovine i Kosova, kao i predstavnici Evropske službe vanjskih poslova, Savjeta za regionalnu saradnju (RCC) i Centra za bezbjednosnu saradnju (RACVIAC).
U fokusu sastanka bila su aktuelna dešavanja u Jugoistočnoj Evropi u kontekstu regionalne saradnje, sa posebnim akcentom na iznalaženje adekvatnih odgovora na izazov migracija, borbu protiv terorizma i mogućnosti jačanja zajedničke strateške saradnje u oblasti povezanosti, komunikacija, saobraćaja i energetike. Razmijenjena su mišljenja o mogućnostima i potrebi daljeg promovisanja ekonomskog rasta i jačanja povezanosti među zemljama regiona, kao i o perspektivi proširenja EU.
Šefovi diplomatija usvojili su Zajedničku izjavu kojom se potvrđuje važnost pune integracije ovog regiona u evropske i evroatlantske strukture, kao i potreba dalje saradnje u oblasti ekonomije i razvoja saobraćajne i energetske infrastrukture. Takođe, u cilju nastavka odlučnog i koordinisanog djelovanja u borbi protiv terorizma i nasilnog ekstremizma, kao i u oblasti migracija, ponovljena je čvrsta privrženost stavovima iz Zajedničke izjave o terorizmu iz 2015. i Zajedničke izjave o migratornim izazovima iz 2016. godine, koje su usvojene na ranijim sastancima SEECP.
Ministar Darmanović je kazao da se SEECP, tokom 20 godina rada, potvrdio kao vodeći politički forum Jugoistočne Evrope, koji je doprinio stabilnosti i prosperitetu regiona na putu integrisanja u evropske i evroatlantske strukture. U tom kontekstu, istakao je značaj potpisivanja Protokola o stupanju Crne Gore u članstvo u NATO, čija je ratifikacija u završnoj fazi, kao i kontinuiranog napretka u pregovorima o članstvu u EU. Prenio je posvećenost naše zemlje konstruktivnom dijalogu i unapređivanju projektno-orjentisane saradnje kroz okvir Zapadno-balkanske šestorke (Berlinski proces), te implementaciji prioritetnih inftrastrukturnih projekata u transportu i energetici, čime će se stvoriti uslovi za individualni i zajednički ekonomski oporavak regiona Zapadnog Balkana i ostvarivanje njegove evropske perspektive.
Na marginama sastanka, ministar Darmanović imao je više bilateralnih susreta sa kolegama iz regiona, sa kojima je razmijenio mišljenja o regionalnim dešavanjima i evropskim i evroatlantskim procesima.