Politika

Kazne za one koji nemaju samokontrolu

Poslanički klub DPS-a formirao je radnu grupu za izradu novog etičkog kodeksa Skupštine – kazao je za Pobjedu poslanik te partije Luiđ Škrelja.
Kazne za one koji nemaju samokontrolu
Portal AnalitikaIzvor

Škrelja, koji je bio jedan od napadnutih poslanika od kolega iz DF-a nakon ukidanja imuniteta Andriji Mandiću i Milanu Kneževiću, rekao je da postojeći Etički kodeks ne kažnjava adekvatno neprimjereno ponašanje poslanika.

Radna grupa

- Formirali smo u DPS-u radnu grupu koja će se baviti tim pitanjem. Sama riječ kodeks bi trebalo da znači dovoljno, ali očigledno nije tako. Kada se ne biraju sredstva da bi se skrenula pažnja na neku eventualno nepravdu i kada se na taj način dobija satisfakcija za nešto što je unaprijed izgubljeno, nema tih pravila ni sankcija koje mogu da spriječe takvo ponašanje. Samokontrola je bitan mehanizam kod svakog čovjeka, ali očigledno nekima to fali – rekao je Škrelja.

Andrija Popović (LP), koji je učestvovao u izradi postojećeg Etičkog kodeksa, za Pobjedu kaže da se dokument mora izmijeniti u dijelu mjera koje se predviđaju za povredu Kodeksa, zatim u dijelu izricanja mjera i kazni koje, kako je istakao, moraju biti i novčane.

- Sadašnji Etički kodeks je neprimjenjiv i ne vrijedi ništa. Prvobitni prijedlog koji je uradila Radna grupa čiji sam bio član, bio je odličan, ali Kolegijum predsjednika Skupštine je taj tekst potpuno izmijenio . Način prijave, postupak po prijavi, kao i dio koji se odnosi na kazne, potpuno su izmijenjeni i kodeks je time obesmišljen – kazao je Popović, podsjećajući da na plenarnom zasijedanju nije glasao za takav Etički kodeks.

Kodeks

Rekao sam tada, istakao je on, da nam je potureno „kukavičje jaje“, da takav kodeks ništa ne znači, da su mjere za povredu kodeksa smiješne. On je podsjetio da je tokom prošlog saziva podnio prijavu Odboru za ljudska prava protiv tadašnjeg potpredsjednika Skupštine Branka Radulovića zbog, kako je rekao, njegovog upada u „Vijesti“.

- To je bila prva prijava po Etičkom kodeksu, ali nikada nije razmatrana jer je predviđeno da sjednicu Odbora za ljudska prava zakazuje potpredsjednik, a on je bio iz opozicije. To je jedini slučaj da sjednicu ne zakazuje predsjednik Odbora – podsjetio je Popović. On kaže da takve nelogičnosti nemaju uporište ni u jednom Etičkom kodeksu poslanika neke države.

 - Sadašnji Etički kodeks je mijenjan u „kritičnim tačkama“. Prvih 15-ak članova su korektni, ali sigurno je da se mora mijenjati – dodao je Popović.

Predsjednik parlamenta Ivan Brajović nedavno je na skupštinskom zasijedanju kazao da Etički kodeks treba mijenjati kako bi neprimjereno ponašanje poslanika bilo adekvatno sankcionisano. Priča o potrebi mijenjanja Etičkog kodeksa pokrenuta je nakon što su poslanici DF-a 17. februara izazvali grubi incident u skupštinskom holu, nasrćući verbalno i fizički na predstavnike vlasti, revoltirani oduzimanjem poslaničkog imuniteta Mandiću i Kneževiću. Jedini skupštinski mehanizam kažnjavanja poslanika DFa mogao je da bude javna opomena, ali i to je izostalo jer nije podnijeta prijava Odboru za ljudska prava.

(Pobjeda)

Portal Analitika