Prema nezvaničnim saznanjima Pobjede, policija je juče saslušala vlasnika portala IN4S Gojka Raičevića zbog sumnje da je, postavljanjem plakata sa ovakvim sadržajem počinio krivično djelo stavranje panike i nereda.
- U izjavi se, pored ostalog, pozvao na crnogorsku tradiciju ljubavi prema oružju, ali i na američko zakonodavstvo i pravo na samoodbranu – kazao je naš izvor iz policije.
Nakon saslušanja, policija je kompletnu dokumentaciju dostavila Tužilaštvu koje će se narednih dana izjasnisti o ovom slučaju. - Prvi korak trebalo bi da bude naredba da se plakati sa bilborda uklone – smatra naš sagovornik. Bilbordi putem kojih IN4S promoviše svoju akciju vlasništvo su, kako nam je potvrđeno u policiji, preduzeća „Đoković“ iz Danilovgrada. Vlasnik ove firme Velimir Đoković u žižu je dospio nakon što se ispostavilo da su preko računa tog preduzeća rađene finansijske transakcije u iznosu višem od 80.000 eura za razne kampanje i potrebe DF-a, odnosno dvije članice ove koalicije Demokratske narodne partije i Nove srpske demokratije.
Neprihvatljivo
Iz Ministarstva unutrašnjih poslova juče nijesu odgovorili na naša pitanja u vezi akcije portala IN4S.
Bilbordi sa osnovnom porukom „Poštuj život – zadrži oružje“ postavljeni su na kružnom toku u Danilovgradu, kao i na nikšićkoj magistrali. Piše i da „žrtva koja se suprotstavi živi duže“, kao i „bolje je imati oružje koje ti nikada ne treba, nego nemati ga kada ti zatreba“. Portal akciju pravda poštovanjem prava na samoodbranu, pozivajući se i na Ustav i zakonodavstvo SAD-a, koje tretira pravo na držanje i nošenje oružja kao jedno od osnovnih prava građana.
- Ovakva kampanja je neprihvatljiva. Nadležne institucije će sagledati sve u skladu sa zakonom, ali ova kampanja, najblaže rečeno, zabrinjava. Oruž- je koje je u nelegalnom posjedu samo može da nanese zlo, jer se njime počini najveći broj krivičnih djela. Neprihvatljivo je kada se zagovara nešto što duboko ugrožava najveće vrijednosti društva. Nadležni će ispitati da li ovdje ima težih oblika protivpravnog ponašanja - rekao je Rakočević u razgovoru za Pobjedu.
Naglasio je da ne želi da prejudicira ono što će prosuditi nadležni, ali i upozorio da svako mora da vodi računa o svojim postupcima.
- Neko ko podstrekava onoga ko drži nelegalno oružje, posebno automatsko, koje nije dozvoljeno i za koje je propisana kazna zatvora do pet, a za najteže oblike i do osam godina, ako hoće da bude saučesnik i podstiče na takvo ponašanje onda ima veliki problem - upozorio je Rakočević.
Na ovaj način, kategoričan je on, ruše se demokratske vrijednosti.
- Ovdje je u pitanju nelegalno oružje koje, inače, ko god da ga drži u bilo kojoj zemlji, čini krivično djelo – upozorio je Rakočević.
Čeka odgovore
Izvršni direktor Centra za demokratsku tranziciju Dragan Koprivica u izjavi za Pobjedu kazao je da ova „kontra-kampanja može biti pokrenuta iz dva ključna razloga“.
- Prvi bi bio potreba da se zagovara legalno nošenje oružja, odnosno promjena sadašnjeg zakona koji to zabranjuje. U ovom slučaju, ta kampanja bi bila legitimna, jer to zakonsko rješenje postoji u mnogim dr- žavama. Međutim, ovo se može shvatiti i kao poziv za zadržavanje nelegalnog oružja čime bi se direktno pozivalo na činjenje krivičnog djela. U tom slučaju ovo bi bilo neprimjereno i opasno. O čemu se ovdje zapravo radi moraju nam reći pokretači kampanje i nadležni državni organi - naveo je on.
Kampanja „Poštuj život – vrati oružje“, zajednički projekat MUP-a, Kancelarije programa Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP), Organizacije za evropsku bezbjednost i saradnju (OEBS), Ambasade Njemačke i nevladine organizacije Centar za demokratsku tranziciju (CDT) posljednji put organizovana je 2015. godine i dala je odlične rezultate.
Prvi put ona je sprovedena još 2003. godine, a cilj je bio da građani vrate oružje koje su skrivali nakon ratnih sukoba iz devedestih, u strahu da će biti kažnjeni ako prijave da su naoružani. Upravo zbog toga stub kampanje je bio da onaj ko vrati ilegalno oružje neće snositi nikakve sankcije, niti će se utvrđivati porijeklo tog oružja. Tokom kampanje ispostavilo se da su građani bili i te kako naoružani, a neki od njih, kako se ispostavilo imali su zolje i drugo teško naoružanje. Jedan je čak sakrivao i protivavionski top...
(Pobjeda)