Politika

EP: Opozicija da prihvati Markovićev poziv

Evropski parlament poziva opoziciju da prihvati ponudu premijera Duška Markovića da učestvuje u Vladi i da prekinu bojkot parlamenta. To se navodi u prijedlogu rezolucije o Crnoj Gori, o kojoj će evropski poslanici raspravljati na plenumu u Strazburu 14. marta.
EP: Opozicija da prihvati Markovićev poziv
Portal AnalitikaIzvor

Odbor za vanjske poslove usvojio je u utorak prijedlog rezolucije, čiji je autor izvjestilac za našu zemlju Čarls Tanok. Kompromisni tekst sadrži 41 tačku, za razliku od početnog nacrta koji je imao 20.

Bojkot

- Evropski parlament i dalje je zabrinut zbog polarizovane političke klime i opozicionog bojkota parlamentarnih aktivnosti. Pozivamo opoziciju da iskoristi ponudu crnogorskog premijera da učestvuje u Vladi, a da zauzvrat prekinu bojkot. Ponavljamo potrebu da sve političke snage ponovno započnu konstruktivnu saradnju u okviru crnogorskog parlamenta - navodi se u prijedlogu rezolucije.

Sa žaljenjem, kako navode, primjećuju da opozicija nije priznala rezultate izbora.

- EP prepoznaje pokušaje spoljnih aktera da diskredituju izborni proces i poteškoće koje je ovo prouzrokovalo - piše u prijedlogu.

Navodi se i da EP ponovo insistira na potrebi za primjerenim praćenjem i epilogom afere „snimak“. EP je pohvalio nadležna tijela koja su 16. oktobra prošle godine održala parlamentarne izbore, koji su, kako su naveli, protekli mirno i u kojima su temeljne slobode bile uglavnom poštovane.

- Pozdravljamo činjenicu da je izlaznost bila najveća još od izbora 2002. godine - navode u prijedlogu. Ipak, primjećuju i određene nedostatke vezane za Državnu izbornu komisiju i preciznost biračkog spiska. - Primjećujemo da je DIK ograničio pristup medijima tokom izbora. Pozivamo da se primjenuju preporuke, vezane za medije, iz završnog izvještaja izborne promatračke misije OSCE/ODIHR o parlamentarnim izborima - piše u dokumentu.

Ubrzanje

Evropski parlamentarci pozdravljaju napredak Crne Gore na putu ka EU, navodeći da je do sada otvorila 26 poglavlja i dva privremeno zatvorila.

- Evropski parlament ohrabruje Crnu Goru da ubrza tempo reformi - piše u predloženoj rezoluciji.

Iz EP podsjećaju da je ključno ostvariti konkretne rezultate, posebno u oblasti vladavine prava i borbe protiv korupcije i organizovanog kriminala. Žale zbog, kako su naveli, privremenog gašenja internet platformi za komunikacije na dan izbora, kao i zbog hakovanja portala Centra za demokratsku tranziciju. Navode da je to otežalo posao nevladinoj organizaciji koja prati izbore. Crna Gora dobro stoji kada su u pitanju odnosi sa susjedima, a iz EP navode da naša država igra konstruktivnu ulogu u regionalnoj saradnji.

Pozdravljaju demarkaciju sa BiH i ratifikaciju sporazuma o granici sa Kosovom, ali ističu da se nerješenim graničnim pitanjima sa Srbijom i Hrvatskom moramo baviti što je ranije moguće u pregovaračkom procesu. Korupcija Korupcija je i dalje jedan od gorućih problema, pa u prijedlogu rezolucije navode da je rasprostranjena u mnogim oblastima.

- Naglašavamo važnost politički nezavisne, profesionalne i transparentne Agencije za sprečavanje korupcije, posebno u vezi slučajeva korupcije na visokom nivou i finansiranju političkih partija - piše u dokumentu. Evropski poslanici poručuju da treba uvesti krivično djelo nezakonitog bogaćenja javnih funkcionera. Iako je postnignut određeni napredak u praćenju ratnih zločina, kako navode, EP poziva nadležne da efikasno istraže, procesuiraju i kazne ratne zločine i da se bore protiv nekažnjivosti.

(Pobjeda)

Portal Analitika