“Možda će dovoljno reći i činjenica da se u istoj zgradi istovremeno nalaze Vrhovno državno tužilaštvo, Specijalno državno tužilaštvo, Više državno tužilaštvo u Podgorici, kao i Sekretarijat Tužilačkog savjeta. Tužioci najčešće dijele kancelarije, na taj način otežavaju rad jedni drugima, jer zamislite samo kako bi izgledalo kada bi i jedan i drugi istovremeno obavljali saslušanja”, naveo je Stanković.
Kako je kazao, s obzirom na to da se često poredimo sa regionom u različitim sferama, ne bi bilo naodmet da se samo prikažu fotografije tužilaštava iz Zagreba ili Beograda i Podgorice. “Samo poređenje bi dovoljno reklo. Mislim da se jedino u Crnoj Gori u istom hodniku mogu sresti predstavnici zvanične međunarodne delegacije i osumnjičeni koji se dovode na saslušanje. Možda vam zvuči smiješno, ali to su zaista realne situacije, ne bih pretjerao ako bih konstatovao da su istovremeno i neprijatne. Ono što bih, takođe, htio da istaknem jeste da sam svjestan uslova u kojima rade državni tužioci, ali da ne dozvoljavam da oni budu izgovor za nedostatak rezultata. Za izgovore nema mjesta, baš kao što itekako ima prostora za poboljšanje uslova rada državnotužilačke organizacije”, rekao je Stanković.
On smatra da adekvatna tehnička podrška i prostor mogu samo da doprinesu da se misija Tužilaštva sprovodi u punoj mjeri i bez teškoća.
“Kao što sam napomenuo, često govorim kolegama da uslovi rada ne smiju biti opravdanje za nedostatak rezultata. To, međutim, ne znači da i sam nijesam svjestan da je nedostatak prostornih kapaciteta jedan veoma izražen problem, koji će morati da se rješava, a da bi se taj cilj ostvario neophodna nam je i finansijska podrška, što će, nadam se, oni koji o tome odlučuju imati na umu. Ne možete gotovo svakodnevno insistirati na ostvarivanju rezultata, a s druge strane ne obezbijediti osnovne uslove koji vode do toga “,naveo je prvi čovjek tužilačke organizacije. Na pitanje da prokomentariše što je sa najavama da će biti građena takozvana palata pravde koja bi objedinila bitne institucije pravosudnog sistema, Stanković je ocijenio da je riječ o dobroj ideji čija bi realizacija za vrhovnog državnog tužioca bila više nego dobra vijest…
Ivica Stanković je naveo da o trenutnim uslovima rada Tužilaštva dodatno govori primjer da ne postoje adekvatne prostorije u kojima se skladišti zaplijenjena droga, zbog čega su tužioci prinuđeni da se snalaze na različite načine i da u
te svrhe koriste prostorije za druge namjene. – Situacija nije ništa bolja ni kada su osnovna državna tužilaštva u pitanju, jer se prostor dijeli sa drugim državnim organima, najčešće sudovima. Kao pozitivan primjer moram da istaknem činjenicu da je Osnovno državno tužilaštvo u Podgorici dobilo nekoliko novih prostorija za rad, što je sigurno za pohvalu, ali nije trajno rješenje problema, jer nove prostorije nijesu dovoljne za sve zaposlene. Osnovno državno tužilaštvo u Kotoru takođe je dobilo nove prostorije u prethodnoj godini.
Sudeći prema ocjeni predsjednice Vrhovnog suda Crne Gore Vesne Medenice, uslovi u crnogorskim sudovima zadovoljavaju redovan i optimalan rad sudija na predmetima i sudske administracije. – Stvoreni su svi tehnički preduslovi za to u smislu opremljenosti sudnica. U dva viša suda, u Podgorici i Bijelom
Polju, sudnice su opremljene najsavremenijom tehnikom koja omoguća da se prezentiraju i najsloženiji dokazi. Pretresi se mogu nesmetano voditi i svjedoci saslušavati sa udaljenosti. Koristi se audiovideo tehnika i direktni linkovi iz više pravaca za saslušanje svjedoka.
Medenica posebno insistira na tome da svi građani, koji su manje ili više zainteresovani, koje su posredne ili neposredne stranke u sudskim postupcima, mogu da prate rad pravosuđa.
Pobjeda