Sci/Tech

Supermasivna crna rupa juri svemirom brzinom od 8 miliona km/h

Nasin svemirski teleskop Habl zabilježio je u dalekoj galaksiji 3C 186 jednu krajnje neobičnu pojavu.
Supermasivna crna rupa juri svemirom brzinom od 8 miliona km/h
Portal AnalitikaIzvor

Supermasivne crne rupe najveće su crne rupe u univerzumu. Njihova masa iznosi između milion i milijardu puta mase Sunca. 

Istraživanja su pokazala da se nalaze u svakoj galaksiji, uključujući i naš Mliječni put. One utiču na formiranje zvijezda i deformišu prostor-vremenski kontinuum. 

Sasvim je jasno da je potrebno mnogo za pokretanje objekata takve vrste, tako da je krajnje fascinantno što su astronomi u galaksiji zvanoj 3C 186, udaljenoj 8 milijardi svjetlosnih godina od naše, uočili supermasivnu crnu rupu koja se kreće brzinom od čak 8 miliona kilometara na čas. 

U studiji koja će sljedeće nedjelje biti objavljena u magazinu “Astronomija i astrofizika”, navodi se da su ovu zanimljivu pojavu najvjerovatnije prouzrokovali gravitacioni talasi, nastali kao posljedica sudara druge dvije crne rupe. 

Galaksija 3C 186 sadrži izuzetno svijetlo nebesko tijelo – kvazar, što nije ništa neobično. Kvazari se nalaze u središtu galaksije, a svoj sjaj duguju prstenu gasa koji okružuje crnu rupu u njihovom središtu. 

Ono što jeste bilo neobično je lokacija kvazara u galaksiji 3C 186, koji je udaljen 35.000 svjetlosnih godina od njenog središta, piše Independent. 

Dodatna mjerenja drugim instrumentima potvrdila su Hablovo otkriće. 

Kako je u galaksiji primjećen i tanak luk zvijezda koji nastaje prilikom sudaranja dvije galaksije, naučnici pretpostavljaju da se 3C 186 nedavno sjedinila sa drugim sistemom, i da je tom prilikom možda došlo i do sjedinjavanja njihovih crnih rupa. 

Šta se dalje dogodilo, može samo da se pretpostavlja. Glavna teorija je da su dvije crne rupe počele da kruže jedna oko druge, ispuštajući gravitacione talase poput prskalice za travu, kako je NASA to opisala. 

Ako crne rupe nisu imale istu, ili bar sličnu masu, najvjerovatnije je u jednom pravcu poslato više gravitacionih talasa nego u ostalim. 

Kada je proces sjedinjavanja završen, formirani objekat se najvjerovatnije odbio o najjače gravitacione talase, i nastavio da se kreće u suprotnom smjeru.

B92.net

 

Portal Analitika