Društvo

Snažno teorijsko i praktično djelo

Knjiga „Međunarodno privatno pravo“ dr Maje Kostić-Mandić pisana je po mjeri, raznovrsna po sadržaju i plodna po inovacijama, kazao je juče prof. dr Zoran Rašović, na promociji ovog izdanja u Dvorcu Petrovića na Kruševcu.
Snažno teorijsko i praktično djelo
Portal AnalitikaIzvor

Rašović je konstatovao da je pisanje ove knjige bilo zahtjevan posao, težak i golem poduhvat.

Novina i radost

Rašović je podsjetio da je u Opštem imovinskom zakoniku za knjaževinu Crnu Goru Valtazar Bogišić među prvima u Evropi predvidio određena pravila međunarodnog privatnog prava.

“Bogišiću treba da zahvalimo što je prvi u Crnoj Gori, ali i među prvima u Evropi, unio malo zelenila i vazduha u naše crnogorske odaje međunarodnog privatnog prava. Koleginici Kostić-Mandić treba da zahvalimo zbog prvog integralnog udžbenika u Crnoj Gori, o sukobu zakona, o građanskom sudskom postupku u prisustvu stranog elementa, o pravu stranaca da stupaju u građansko pravne odnose, o mjerodavnom pravu, tačkama vezivanja, pravnom položaju fizičkih i pravnih lica, sa ravnopravnim, ugovornim i vanugovornim odnosima, nasljeđivanju i porodičnim odnosima”, kazao je Rašović i dodao da je udžbenik pisan posebnom vještinom, sa mnogo moralne i fizičke snage, dobre volje, strpljenja i odricanja.

Prema njegovim riječima, veliki broj ideja u udžbeniku nijesu nove, ali su primile novu određenost i novi sjaj.

“Za studente ovo je novina, svježina i radost. Udžbenik nosi sva obilježja jednog snažnog teorijskog i praktičnog djela”, kazao je Rašović.

Prof. dr Maja Stanivuković kazala je da je „Međunarodno privatno pravo“ za sada jedina knjiga o toj oblasti.

“Autorka je za kratak vremenski period uspjela da sintetizuje, prokomentariše i predstavi studentima i praktičarima sve značajnije aspekte novog pravnog režima privatno-pravnih odnosa sa međunarodnim elementom. To puno govori o njenoj odgovornosti i požrtvovanosti. Posmatrano iz ugla vremenske dinamike, knjiga je napisana u pravi čas. U pravo vrijeme za razvoj i napredak mladog naraštaja pravnika, koji stasava u jednom novom pravnom poretku, okrenutom ka budućnosti”, rekla je Stanivuković.

U međunarodnom privatnom pravu, kako je istakla, veoma mnogo se može naučiti iz iskustava drugih zemalja koje su se suočavale sa sličnim problemima i imaju sličnu pravnu tradiciju i kulturnu matricu.

“Takav uporedno-pravni pristup autorka dosljedno njeguje, dajući mu jednu specifičnu regionalnu dimenziju, pozivanjem na zakonodavstvo i pravnu literaturu susjednih, ali i evropskih zemalja, u većoj mjeri nego što je to do sada možda bilo uobičajeno. Ta regionalna i evropska aroma daje ovom udžbeniku privlačnost i prepoznatljivost”, kazala je Stanivuković.

Temeljna analiza

Promociju knjige moderirao je dr Branislav Radulović, koji je istakao da ovo djelo predstavlja sveobuhvatnu i temeljnu analizu Zakona o međunarodnom privatnom pravu iz 2014. godine.

“Nedavna reforma međunarodnog privatnog prava Crne Gore može biti shvaćena samo uz poznavanje evropskog međunarodnog privatnog prava i uporednog prava. U cijelom radu, autorka prikazuje izvanredno poznavanje oba, a njena knjiga zaslužuje da bude korišćena ne samo u Crnoj Gori već i šire”, rekao je on.

Predstavljanje knjige organizovali su Pravni fakultet i Udruženje pravnika Crne Gore, uz podršku Fondacije „Petrović Njegoš“.

Modernije i prijemčivije za mlađe generacije

Autorka Maja Kostić-Mandić kazala je da joj je prvobitni cilj bio da napiše knjigu kakvu bi i sama voljela da čita iz međunarodnog privatnog prava.

“Ima jako puno udžbenika, priručnika iz ove oblasti u Crnoj Gori i inostranstvu. Ideja je bila da pokušam da napravim nešto što je modernije, prijemčivije za mlađe generacije. Ima dosta primjera iz sudske prakse, pozivanja na internet izvore. Namjera je da sa jedne strane kolege i studenti budu zainteresovani i pozvani da nastave istraživanje i pročitaju nešto više iz oblasti međunarodnog privatnog prava”, kazala je Kostić-Mandić i dodala da se trudila da piše jednostavnim i razumljivim stilom.

Pobjeda

Portal Analitika