Svijet

Priznanje bivšeg saradnika moglo bi da košta Trampa fotelje

Majkl Flin, bivši savjetnik za nacionalnu bezbjednost američkog predsjednika Donalda Trampa, koji je nakon samo 24 dana na dužnosti morao da podnese ostavku zbog laganja o svojim kontaktima s ruskim ambasadorom u Americi, u četvrtak je putem svog advokata ponudio FBI-ju i kongresnim tijelima koja istražuju navodne veze Trampovog izbornog tima s Rusima svedočenje u zamjenu za imunitet od krivičnog gonjenja.
Priznanje bivšeg saradnika moglo bi da košta Trampa fotelje
Portal AnalitikaIzvor

O ovom iznenadnom obratu, za koji CNN tvrdi da bi mogao imati 'termonuklearni' politički potencijal, prvi je izvjestio ugledni "Vol strit Džurnal", ali zasad nema informacija kakva je konkretna saznanja Flin spreman  podijeliti s istražiteljima, a zbog kojih očigledno strahuje da bi mogao da se nađe u pravnim problemima.

Njegov advokat je kasnije za CNN u osnovi potvrdio informacije lista. Rekao je da Flin sasvim sigurno ima šta da kaže, ali uz dodatak da on samo želi jamstvo da će u ispolitizovanoj atmoferi lova na veštice dobiti priliku da svjedočiti bez straha od nepoštenog krivičnog postupka, piše Jutranji list.

Flin je bio savjetnik u Trampovu izbornom timu, a kasnije i jedan od predsjednikovih najbližih saradnika u Bijeloj kući te je iz tog položaja bio upućen u najosjetljivije razgovore i odluke u sferi spoljne politike, a direktno je učestvovao u razgovorima o mogućem ukidanju američkih sankcija koje je Rusiji uvela Obamina administracija.

Neimenovani zvaničnici FBI-a, Predstavničkog doma Kongresa i američkog Senata za "Vol strit Džurnal" kažu da zasad niko nije spreman da prihvati Flinovu ponudu.

- Nije jasno da li je gospodin Flin ponudio da svjedoči o nekim konkretnim aspektima svog rada na mjestu savetnika za nacionalnu bezbjednost, ali činjenica da je zatražio imunitet od krivičnog gonjenja sugeriše da on smatra bi, nakon kratkog boravka na funkciji u Bijeloj kući, mogao da se nađe u pravnom škripcu - izjavio je neimenoviani zvaničnik.

Kao što je poznato, Flin je na ostavku natjeran nakon što je priznao da je obmanuo američkog potpredsednika Majka Pensa kojem je prećutao da je, u vreme prenosa vlasti, a prije Trampove inauguracije, bio u kontaktu s ruskim ambasadorom u SAD. Njegove telefonske kontakte sa ambasadorom Sergejem Kisljakom uhvatio je FBI prisluškujući ruskog diplomatu i to na dan kada je Obamina administracija uvela nove sankcije Moskvi.

FBI je nedavno potvrdio da provodi istragu o mogućoj povezanosti Trampovog tima s Rusijom i navodnoj ruskoj umješanosti u američki izborni proces, a demokrate su tražile Trampovu ostavku istom povodom. Službena Moskva opovrgava da se miješala u izbore.

Za Flina je već od ranije poznato da je prije nego što je postao savetnik u Trampovom timu bio u Rusiji gdje su mu tri tamošnje kompanije, uključujući državnu televiziju RT, platile više desetine hiljada hiljadadolara kako bi držao govore.

CNN-ov pravni analitičar Pol Kalan u jednom od prvih komentara najnovijih informacija izjavio je da se imunitet najčešće traži u slučaju kada svjedok ima nešto vrlo konkretno što bi mogao da da u zamjenu istražiteljima, a to nešto najčešće su informacije o nekoj trećoj osobi. Svi se, naravno, pitaju ko bi ta treća osoba (ili više njih) mogla biti, ali odgovora na to pitanje nema, a sudeći prema komplikovanoj proceduri sticanja imuniteta, mogli bismo se načekati.

Osim Flina, niz drugih Trampovih bliskih saradnika dovodi se u vezu s Rusima, uključujući glavnog državnog tužioca i ministra pravosuđa Džefa Sešnsa, Trampovog savjetnika i zeta Džereda Kušnera i njegovog nekadašnjeg šefa kampanje Pola Manaforta.

Iz Bijele kuće zasad nisu reagovali i na najnovije vesti.

Blic.rs

 

Portal Analitika