Predsjednik Upravnog odbora Unije srednjoškolaca Crne Gore (UNSCG) Jovan Bojović, ocijenio je da projekat Akcioni dan, koji sprovodi UNSCG u saradnji sa Centrom za stručno obrazovanje i srednjim školama u Podgorici, prilika da se srednjoškolcima pruže praktična znanja i vještine u radu, shodno obrazovnom profilima.
- Danas je u Podgorici usluge rada za 47 poslodavaca pružalo 234 srednjoškolca. Učenici će za svoj rad dobiti dnevnicu od deset eura, koja će biti raspoređena u poseban fond - rekao je Bojović.
Prema njegovim riječima, projekat dokazuje da su srednjoškolci spremni da stiču nova znanja, rade za sebe i jedni za druge.
- Oni današnjim radom zarađuju novac koji ćemo kasnije u potpunosti iskoristiti za srednjoškolce - objasnio je Bojović.
Direktor Centra za stručno obrazovanje, Duško Rajković, kazao je da je Akcioni dan još jedan korak ka promovisanju stručnog obrazovanja, a cilj je da se “napravi sprega između učenika i poslodavaca i da se poveća fond časova praktične nastave”.
- Centar za stručno obrazovanje stoji na raspolaganju UNSCG i podržaće svaku njihovu akciju. Nadam se da će se Akcioni dan sljedeće godine proširiti na sve gradove Crne Gore i da će više srednjoškolaca biti raspoređeno kod poslodavaca - rekao je Rajković.
Predstavnica Crnogorskog elektrodistributivnog sistema Tanja Zečević-Miranović, kazala da je raduje što će kroz Akcioni dan pružiti podršku obrazovnom sisitemu Crne Gore i pomoći srednjoškolcima da se, kako je pojasnila, opredijele za buduće zanimanje.
- Kod nas je danas 15 učenika, koji su obišli sektore upravljanja i mjerenja, a mi se smo se svakako trudili da budemo dobri domaćini - rekla je Miranović.
Portparolka Ministarstva prosvjete, Milica Lekić, kazala je da taj resor partner UNSCG na projektu Akcioni dan i poslodavac za 17 srednjoškolaca.
- Od toga broja, 12 učenika je iz srednjih stručnih škola, a petoro je gimnazijalaca. Ovu akciju smo sa zadovoljstvom podržali, jer ona podstiče ono na čemu Ministarstvo prosvjete insistira, a to je jačanje kvaliteta praktičnog obrazovanja u srednjim školama i na fakultetima - poručila je Lekić.
Učenik trećeg razreda Elektrotehničke škole „Vaso Aligrudić“ Nikola Radenović, koji je u okviru projekta Akcioni dan radio u CEDIS-u, kazao je da je to iskustvo za njega jako bitno zbog toga što, kako je rekao, daje mali dobrinos većem cilju. I Stefan Đurišić iz srednje Elektrotehničke škole je zadovoljan što je dobio priliku da na dan radi u CEDIS-u. Radni dan u CEDIS-u ispunio je očekivanja i Nikolinog i Stefanovog školskog druga Miloša Vukadinovića koji je rekao da je dobio dobru sliku o tome čime će se baviti u budućnosti.
Koordinatorka Omladinskog programa u nevladinoj organizaciji Juventas, Marija Stajović, koja je zaposlila desetoro srednjoškolaca tokom Akcionog dana, kazala je da radni zadaci učenika nisu teški i da se odnose na saradnju sa srednjom školama. Ona smatra da je veoma važno da mladi budu aktivni u svojoj školi i u zajednici.
- Upravo zbog toga postoje učenički parlamenti, da bi pored formalnog znanja, djeca naučila nešto i o drugim stvarima koje će im biti jako bitne, pogotovo kada uđu na tržište rada - istakla je Stajović.
Učenica Gimnazije „Slobodan Škerović“, Đorđina Terzić, smatra da je Akcioni dan „sjajna prilka da srednjoškolci spoznaju budući poziv“.
- Mnogo nas je zainteresovano za rad i volontiranje. U Juventasu je divna atmosfera i mogu sebe zamisliti ovdje - rekla je Terzić.
Projekat Akcioni dan prvi put sprovodi UNSCG u Crnoj Gori, u partnerstvu sa Centrom za struučno obrazobanje i SHL fondacijom.
Izvor i foto: PR centar