Društvo

U prethodnoj godini Tarom splavarilo 16.432 osoba

Četvrta sjednica Socio-ekonomskog foruma Nacionalnog parka Durmitor održana je danas u Upravnoj zgradi Parka na Žabljaku u cilju predstavljanja osnovnih programskih smjernica za 2017. godinu sa posebnim akcentom na pripremu i praćenje ljetnje turističke sezone.
U prethodnoj godini Tarom splavarilo 16.432 osoba
Portal AnalitikaIzvor

U uvodnom dijelu sjednice direktor NP Durmitor Tomo Pajović i savjetnik za razvoj u JPNPCG Veselin Luburić ukazali su na više aspekata od značaja za zaštitu, razvoj i promociju NP Durmitor. Od planskih dokumenata podsjetili su da je usvojen PPPNP za Durmitorsko područje,  petogodišnji Plan upravljanja (2016-2020) i Program upravljanja NP Durmitor za 2017. godinu.

S tim u vezi, istakli su da su Programom upravljanja NP Durmitor za 2017. godinu predviđene  brojne aktivnosti u cilju unapređenja turističke ponude, kao što je, između ostalog, rekonstrukcija donje etaže Upravne zgrade Parka i prenamjena tog prostora u centar za posjetioce, obnavljanje postojeće i postavljanje nove signalizacije, održavanje, unapređivanje i formiranje pješačkih i biciklističkih staza, unapređivanje postojećih i formiranje novih vidikovaca, osmatračnica i odmorišta, kao i nabavka kajaka u cilju unaprjeđenja turističkog proizvoda kajakarenja na rijeci Tari. Takođe je  planirano učešće na tradicionalnim manifestacijama i organizovanje programa baziranih na prirodnim i kulturnim vrijednostima za različite ciljne grupe u saradnji sa LTO Žabljak i drugim subjektima, obilježavanje Dana NP Durmitor i sajma autohtone gastronomske ponude zasnovane na lokalnim proizvodima. 

Planom Kapitalnih aktivnosti predviđen je završetak radova na restoranu Crno jezero i unutrašnje opremanje objekta, Revitalizacija Žugića luke u kanjonu rijeke Tare (Projektom se planira kulturna i turistička valorizacija zaravni Žugića luka na obali rijeke Tare, rekonstrukcija stambenog objekta za potrebe turista i službe zaštite), Stavljanje u funkciju nekadašnje fabrike za preradu drveta u cilju pokretanja proizvodnje suvenira, mobilijara i drugih elemenata turističke infrastrukture za svih 5 parkova, kao i Unapređivanje Centara za posjetioce i ekspo prostora.

NP Durmitor zahvaljujući svojim ukupnim prirodnim vrijednostima i raznovrsnoj turističkoj ponudi bilježi povećanje broja posjetilaca iz godine u godinu. S tim u vezi, direktor NP Durmitor Tomo Pajović podsjetio je na najznačajnije rezultate turističke sezone ostvarene prošle godine tokom koje je ovaj Nacionalni park posjetilo 131.717 posjetilaca.

U toku 2016. godine rijekom Tarom splavarilo je 16.432 osoba. Ukupno je ostvareno 955 noćenja u planinarskim domovima i Hostelu Radovan Luka. Sportski ribolovni turizam odvijao se na Crnom jezeru i rijeci Tari od 1. maja do 1. oktobra. Na Crnom jezeru izdato je 277 dozvola, a na rijeci Tari 126 dozvola. Centre za posjetioce u NP Durmitor u toku ljetnje turističke sezone posjetilo je 4.532 posjetilaca. 

Imajući u vidu pozitivne trendove u turizmu, očekuje se da će i tokom ove godine doći do povećanja broja turista koji će biti zaintersovani za boravak i aktivan odmor u ovom zaštićenom prirodnom području.

Na Sjednici je takođe više puta istaknuto da je zaštita prirodnih vrijednosti primarni cilj svakog zaštićenog područja, kao i da će se očuvanje prostora i prirodnih dobara NP Durmitor sprovoditi kroz dva primarna segmenta -  stručnu i fizičku zaštitu.  

U pružanju usluga na prostoru NP Durmitor dominantan je izletnički i sportsko-rekreativni turizam. Turističke usluge na prostoru parka baziraju se na aktivnom boravku posjetilaca kroz rafting, sistem pješačkih i biciklističkih staza, tematske i edukativne staze, kajakarenje na rijeci Tari i Crnom jezeru, sportski ribolov, vožnju čamcima po Crnom jezeru, planinarenju, kanjoningu, alpinizmu. Takođe je interesantna turistička ponuda pod nazivom Šuma za ćitanje, kao i dječje igralište postavljeno na šetalištu ka Crnom jezeru.   

Uz sve sugestije i komentare koje se tiču funkcionisanja Nacionalnog parka, te zadovoljni onim što su čuli o ostvarenim rezultatima tokom protekle turističke sezone, učesnici Foruma istakli su da je potrebno i dalje ulagati u razvoj Nacionalnog parka u svim njegovim segmentima, prevashodno u razvoj turističke infrastrukture u cilju stvaranja kvalitetne turističke ponude, u načni razvoj jer su upravo prirodne vrijednosti ono što najviše privlači posjetioce ovog Parka, kao i u promotivne aktivnosti svih subjekata uključenih u unapređenje vrijednosti ovog zaštićenog prirodnog područja.

Pored predstavnika JPNPCG i NP Durmitor u radu Socio-ekonomskog foruma učestvovali su i predstavnici lokalnih uprava, turističkih organizacija kako sa prostora Durmitorskog područja tako i iz Budve (TA Luminalis)  i Kolašina (TO Explorer), NVO, lokalni preduzetnici i predstavnici turističkih agencija. Cilj formiranja foruma jeste efikasnija saradnja na zaštiti, razvoju i promociji koja je u skladu sa praksom evropskih zemalja. 

Nacionalni park Durmitor je proglašen 1952. godine. Zbog kvaliteta svojih voda i jedinstvenog ekološkog sistema rijeka Tara je 1977. godine uključena u UNESCO-ov Program „Čovjek i biosfera“. Nacionalni park Durmitor je 1980. godine zajedno sa rijekom Tarom upisan na UNESCO-vu Listu Svjetske kulturne i prirodne baštine.

Portal Analitika