POBJEDA: Kako gledate na opozicioni bojkot parlamenta i na koji način je, po Vama, moguće prevazići taj problem?
JASAVIĆ: Bojkot parlamenta je dio strategije proruske opozicije u anti-NATO kampanji koja je već preko dvije godine na sceni. Prvi protesti Demokratskog fronta su tu kampanju ozvaničili. Nezavidna ekonomsko socijalna situacija u zemlji bila je maska za kamufliranje stvarnih ciljeva protesta i pogodno tlo za veća okupljanja građana za smjenu vlasti. Novija podrška Socijaldemokratske partije bojkotu parlamenta je bezuspješan pokušaj distanciranja ove partije od Demokratske partije socijalista, sa kojom je u osamnaestogodišnjoj koaliciji do temelja devastirala privredu Crne Gore, stvarajući pogodno tlo za korupciju na visokom nivou i cvjetanje organizovanog kriminala. Sistem vrijednosti koje su ustanovile DPS i SDP ulaskom zemlje u NATO postaće prošlost. Zato SDP pokušava da utekne sa nasukanog broda kojim je oko dvije decenije zajedno sa DPS upravljala. Nakon ulaska zemlje u NATO, opozicioni bojkot biće nastavljen, sa ciljem da se dodatno izvrši pritisak na DPS da se raspišu vanredni parlamentarni izbori.
Posmatrajući sadašnju vlast, uočava se jasan deficit vitalnosti za ozbiljno argumentovano suprotstavljanje zahtjevima opozicije i letargičnost, koja ne obećava. Pokušajima DPS-a da se nosi sa političkim protivnicima, ne pridružuju se ozbiljnije koalicioni partneri koji su zaokupljeni unutarstranačkim problemima ili kadriranjima u vlasti, što ide vrlo sporo, neefikasno i neefektivno. To građani jasno uočavaju, zato će bojkot, nažalost, još potrajati. Jedini izlaz iz bojkota vidim kroz formiranje široke vlade konsenzusa oko daljih strateških pravaca ekonomskog razvoja zemlje.
Građani očekuju jasnu viziju ekonomskog oporavka zemlje i bolji životni standard, što je nemoguće postići bez pune vladavine prava i jasne ekonomske vizije razvoja zemlje, što sada nemaju ni vlast ni opozicija. Njihov međusobni odnos zasnovan je nadubokim podjelama koje sistemski proizvode i na njima vladaju, a građanin traži posao, redovnu platu i stabilnost.
Svi koji ne budu u parlamentu
kada se bude glasalo o Alijansi
su proruska opozicija
POBJEDA: Smatrate li da opozicija treba da bude u parlamentu u trenutku kada se bude odlučivalo o ulasku Crne Gore u NATO?
JASAVIĆ: Apsolutno da! Posebno one partije koje se programski zalažu za NATO. Ko tog dana ne bude u parlamentu, neka ne priča o zapadnoevropskim vrijednostima bajke, već neka se otvoreno stavi u službu proruske opozicije. Svi koji ne budu u parlamentu nijesu za NATO i jesu proruska opozicija u službi Putina i zvanične Moskve. Stvari treba u ovako važnim momentima za sudbinu zemlje nazvati pravim imenom. To su one snage koje vuku Crnu Goru natrag, a ne naprijed i tu nema dileme. Bilo kakvi izgovori onih koji su tobož za NATO a ne budu toga dana u parlamentu, neće moći proći, jer je jasno da su već u čeljustima proruske opozicije i da će igrati po njihovom diktatu, kako tog dana tako i ubuduće, a to je suprotno stvarnim interesima nezavisne i suverene Crne Gore, njenom ekonomskom prosperitetu, vladavini prava i boljem životnom standardu svih građana.
(Opširnije u današnjoj Pobjedi)