On je kazao da očekuje hitne i odlučne korake Vlade i poručio da u ovoj organizaciji ne namjeravaju da odustanu od borbe za zaštitu prirodnog crnogorskog blaga.
- Ako Vlada ne bude ozbiljno shvatala zaštitu Ulcinjske solane i ne dođe do napretka, onda se treba pitati da li ona ima moć i snagu da zaštiti ovo područje. Ako ona nema, pitam se ko ima moć da to učini - naglasio je Švaderer.
Ocijenio je da nema nikakvih pomaka u odnosu na prethodnu konferenciju, te da Solana propada, dok troškovi rastu iz dana u dan, izražavajući sumnju u političku volju Vlade da se bavi ovim pitanjem.
Ambasador Grčke u Crnoj Gori Sotirios Atanasiu upozorio je na „katastrofalne posljedice neznanja i indiferentnosti“.
- Obaveza je prema budućim generacijama da nađemo rješenje i zato ekološki problemi moraju da budu u fokusu države. Spašavanje ptica spasiće i životnu sredinu, a to će spasiti ekonomiju, pa zbog toga moramo da preduzmemo aktivnosti danas, a ne sjutra i ne naredne godine - poručio je on.
Ambasador Njemačke u Crnoj Gori Hans Ginter Matern poručio je da će se za rješavanje problema Solane boriti i kad se povuče sa funkcije, ali da će to činiti i njegovi kolege.
- Briga o Ulcinjskoj solani nije posao ekoloških utopista, to je politička borba između ekonomskih i ekoloških interesa. Ulcinj je mnogo pomogao, ali efikasna zaštita Solane će biti ostvarena kada Crna Gora pristupi Ramsar konvenciji - ocijenio je on.
Više pročitajte u današnjem broju Pobjede