Premijer, Duško Marković, rekao je u diskusiji da je više nego zadovoljan efikasnošću Vlade, i to ne samo na osnovu statističkih pokazatelja, već i iz onoga što su ključni elementi njenog rada.
Kako je saopšteno iz Vlade, Marković je kao posebne uspjehe istakao timski rad, solidarnost i postignute rezultate, posebno na poljima obezbjeđivanja političke, ekonomske i bezbjednosne stabilnosti.
“Na svim tim elementima pokazujemo i snagu i istrajnost i hrabrost. Pokazali smo kompaktnost, jedinstvo i političku i profesionalnu solidarnost pred svim pitanjima koja su bila postavljena pred Vladu, i programskim i onim nametnutim, dnevno političkim, kojih je čak bilo više od programskih. Odgovarali smo kao tim, bili jedinstveni i imali jasan pristup. Nijesmo se kolebali“, rekao je Marković.
On je istakao da je Vlada pored ispunjavanja programskih obaveza nastojala da promijeni i stanje u društvu, prije svega mijenjajući ustaljenu političku praksu.
Marković je istakao da je povećan stepen bezbjednosti.
Vlada je, prema njegovim riječima, uvela novi pristup kad je u pitanju opšta sigurnost i bezbjednost.
"Povratili smo autoritet službama bezbjednosti i policajcima. Danas se sa respektom gleda na svakog policajca. Bande širom Crne Gore dobile su snažan udarac i jasnu poruku. Tako, i još odlučnije, biće i u budućnosti“, naveo je Marković.
On je zaključio da Vlada uprkos nesumnjivim uspjesima mora nastaviti da radi odgovorno i efikasno, rekavši da će i dalje biti zahtjevan prema njenim članovima.
U saopštenju se navodi da je, ispunjavajući svoj dio obaveza u okviru ratifikacionog postupka za formalizaciju ulaska Crne Gore u NATO, Vlada utvrdila Predlog zakona o potvrđivanju Sjevernoatlantskog ugovora sa Protokolom uz Sjevernoatlantski ugovor o pristupanju Grčke i Turske i uputila ga Skupštini na usvajanje po skraćenoj proceduri.
“U diskusiji je naglašeno da evroatlantska integracija i ulazak u NATO predstavlja jedan od strateških vanjskopolitičkih priporiteta Crne Gore kao najcjelishodniji i ekonomski najopravaniji način da zaštiti njene nacionalne i bezbjednosne interese za koje su se građani opredijelili na referendumu o obnovi nezavisnosti”, navodi se u saopštenju.
Pojašnjava se da će nakon potvrđivanja Protokola o pristupanju Crne Gore NATO-u od svih država članica Alijanse, Crnoj Gori biti upućen i formalni poziv da pristupi toj organizaciji deponovanjem instrumenta o potvrđivanju Sjevernoatlantskog ugovora kod Vlade Sjedinjenih Američkih Država, koja je depozitar Ugovora.
Vlada je usvojila Prvi kvartalni Izvještaj o realizaciji obaveza iz Programa pristupanja Crne Gore Evropskoj uniji za period 2017 – 2018.
Ocijenjeno je da je ostvaren visok stepen realizacije od 82 odsto planiranih obaveza, dok su preostale obaveze u završnoj fazi, koja se tiče tehničkih detalja ili finalnog usaglašvanja.
Usvojen je, kako je saopšteno, Peti polugodišnji izvještaj o realizaciji mjera iz Akcionog plana za implementaciju Strategije reforme pravosuđa 2014-2016.
"Vlada je konstatovala da se planirane aktivnosti, od kojih se 92 odsto odvija u kontinuitetu, sprovode uspješno i planiranom dinamikom", saopštava se.
foto:gov.me