Brković je podsjetio da su se sve političke ili ideološke grupacija u 20. vijeku u Crnoj Gori legitimisale Njegošem.
- Citirali su ga i partizani i četnici, i lijevi i desni, tradicionalisti i modernisti, a to samo govori o veličini njegovog djela, pa gotovo da možemo reći da je Njegoš uvijek naš savremenik - rekao je Brković.
On je naglasio da su o Njegošu pisali nosioci ideje i duha moderne - Krleža, Andrić, Isidora Sekulić, Crnjanski, Đilas, Zogović...
- Posebno mjesto zauzima naš filozof Slobodan Tomović koji je pisao, po mome sudu, najkompletnije komentare „Gorskog vijenca“, a njegovo bavljenje Njegoševom filozofijom bilo je mnogo više od interpretacije i puke odanosti - kazao je Brković.
Dalje je naglasio da Njegoš i danas ne prestaje biti znak, tema, inspiracija i motiv savremenog crnogorskog intelektualca, onog koji ne pristaje na zatvaranje knjige prošlosti.
- Njegoš nije tragični junak kosovske misli, kako je napisao veliki Ivo Andrić, nego prorok i apostol crnogorske misli, postojanja i sudbine. Njega ne treba braniti od onih koji ga čitaju kao istorijsku čitanku, još i sa kompleksom umišljene inferiornosti. To su oni umišljenici koji vide svoj narod u nekim stihovima velikog pjesnika i koje doživljavaju kao osudu prelaza njihovih predaka iz jedne istorije u drugu. Njegoša ne treba braniti od onih neukih mišljenika koji u patološkom bezumlju vide svoj narod u nekim stihovima genijalnog pjesnika, a ne vide ona pjesnička mjesta gdje Njegoš Stambol uzdiže do visine Jerusalima, ako ne i iznad njega - poručio je Brković.
Pobjeda
Foto: N1 Info