Biljana Bošković i još 14 osoba, među kojima su bivši i sadašnji državni službenici, sumnjiče se da su zloupotrebom položaja prilikom dodjele državne pomoći preduzeću „Melgonia Primorka“ državni budžet olakšali za više od 4.000.000 eura. Stav Tužilaštva je da je država osim četvoromilionske štete u ovom slučaju na indirektan način oštećena 15.000.000 eura.
– Biljana Bošković bukvalno nema veze sa malverzacijama koje se pominju u slučaju ,,Primorka“. Ona je formalni potpisnik nekih akata koji se vezuju za kupovinu akcija kompanije ,,Primorka“, ali naglašavam da te akte nije ona sačinila niti je znala za kriminalni plan koji se spominje u naredbi za sprovođenje istrage Specijalnog tužilaštva – pojasnio je advokat Kastratović.
Prema saznanjima Pobjede, Bošković je pred specijalnim tužiocem negirala djela koja joj se stavljaju na teret pojašnjavajući da je rukovodila kompanijom Krisma trejd koja se bavila isključivo distribucijom konditorskih proizvoda.
Priznanja
Za razliku od Biljane Bošković, njen bivši suprug i osoba koja je označena kao organizator kriminalne grupe Nebojša Bošković, samo dan nakon hapšenja predložio je Tužilaštvu potpisivanje sporazumnog priznanja krivice. Prijedlog o nagodbi Tužilaštvu je ponudio i okrivljeni Svetozar Marković, koji je po nalogu Boškovića napravio kriminalni plan kako da se kroz stečaj iz barske kompanije ,,Primorka“ izvuče sva vrijedna imovina i zatvore loši krediti kompanija „Krisma motors“ i „Krisma trejd“.
Oni su već nekoliko puta posjetili zgradu Specijalnog tužilaštva gdje su počeli pregovore o nagodbi. Međutim, detalji preliminarnih dogovora između Boškovića i Markovića sa jedne strane i Tužilaštva sa druge, vezano za zatvorsku i novčanu kaznu za sada nijesu poznati. Prema nezvaničnim informacijama, oni su priznali doslovce sve navode u naredbi za istragu koju je donijelo Specijalno tužilaštvo.
Detalji iz naredbe
Kako se navodi u aktu Specijalnog tužilaštva, Bošković se tereti da je zajedno sa bivšim direktorom NLB banke Črtomirom Mesaričem, 2008. godine osmislio kriminalni plan da se preko njegovih firmi „Krisma trejd“, „Krisma motors“ i „Melgonia Primorka“, u programiranom stečaju „Primorke“, kupi imovina tog preduzeća po povoljnim uslovima. Naime, Bošković je u dogovoru sa Mesaričem formirao fiktivno preduzeće na Kipru ,,Melgonia holding limited“.
Ova kompanija osnovala je preduzeće u Crnoj Gori ,,Melgonia“ koje je preuzelo obaveze kompanija „Krisma trejd“ i „Krisma motors“ koje su kupile barsku kompaniju „Primorka“. Kupovina ,,Primorke“ se finansirala iz kredita koji je 2010. godine obezbijedila NLB banka, a zahvaljujući neistinitim prikazanim finansijskim stanjem u preduzećima „Krisma trejd“ i „Krisma motors“ i prikazivanjem da će se namjenski kredit koristiti za oživljavanje proizvodnje u „Primorci“ i isplatu obaveza radnicima.
Kredit je isplaćen i na osnovu zaključka Vlade o reprogramu prethodnog duga iako zahtijev nije bio usvojen niti su sredstva kojim se reprogramira dug prošla proceduru dodjele državne pomoći. Osim ovih garancija, založena je i cjelokupna imovina „Primorke“, objekti, oprema i zemljište površine 66.000 kvadrata koje je u stvari u vlasništvu države. Pošto kredit nije vraćan uredno, banka je aktivirala garancije i hipoteku i na taj način postala vlasnik zemljišta, opreme i objekata bivše „Primorke“ u vrijednosti od 15.000.000 eura, kao i Vladine garancije u iznosu od četiri miliona eura. Prema navodima iz naredbe za pokretanje istrage, Svetozar Marković je po nalogu Boškovića pomogao da se sprovede kriminalan plan koji su osmislili Mesarič i Bošković.
Nakon što je preuzeo ,,Primorku“, Bošković je Svetozara Markovića postavio za izvršnog direktora u toj barskoj kompaniji. Sa te pozicije, on je trebao da obezbijedi nesmetano uvođenje ,,Primorke“ u unaprijed planirani stečaj.
Ko je sve osumnjičen
Osim Boškovića, Svetozara Markovića i bivšeg direktora NLB-a Črtomira Mesariča, koji nije dostupan istražnim organima Crne Gore, na spisku osumnjičenih je generalni sekretar Zajednice opština Crne Gore Refik Bojadžić, nekadašnji član borda direktora Elektroprivrede Boris Bušković, direktor „Melgonie“ Mile Marković i izvršni direktor „Melgonia Primorke“ Vinko Marović. Krivičnom prijavom obuhvaćeni su i službenici Ministarstva finansija Šefika Kurtagić, Mitar Bajčeta, Sonja Bećović, službenik u Ministarstvu poljoprivrede Darko Konjević, Irena Mijanović i Vukica Perović. Pod istragom je savjetnik u Ambasadi Crne Gore u Briselu Predrag Stamatović, koji je najavio da će za nekoliko dana doći u Crnu Goru. Izviđaj u slučaju „Primorke“ vo- đen je više godina, a 30. decembra 2015. godine Stamatović je u ovom slučaju dao izjavu u svojstvu građanina u podgoričkom Centru bezbjednosti. On je radio u Ministarstvu finansija na čijem je čelu bio Igor Lukšić.
(Pobjeda)