Aktivnosti Vlade treba da budu trosmjerne i to kroz izmjene penzijskih, socijalnih i poreskih propisa, kazali su iz Pozitivne.
“Najveću štetu zbog neustavnosti ovog Zakona trpe majke koje su ostale bez posla kako bi ostvarile pravo na doživotnu naknadu. Majke su dovedene u zabludu radnjama državnih organa i štetu nijesu skrivile. Za ovu štetu odgovoran je Parlament kao zakonodavni organ. Zato štetu država mora da nadoknadi. Vlada treba da predloži poseban Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o penzijsko invalidskom osiguranju, kojim bi se ovim majkama omogućilo pravo na penziju pod posebnim uslovima. Na ovaj način bi se izbjegli eventualni sudski sporovi i troškovi koji mogu nastati tim povodom. Pozitivna Crna Gora predlaže da Vlada razmotri mogućnost izmjena ovog Zakona u dijelu, dodatnog smanjivanja godina radnog staža i života za odlazak u penziju za majke sa troje i više djece”, saopštila je Jasavić.
Štetu trpe i djeca školskog uzrasta kojima je socijalna podrška najpotrebnija, dodaje se.
“Zato je izmjenama Zakona o socijalnoj i dječijoj zaštiti neophodno predložiti uvodjenje dječijeg dodatka, na način što bi pravo na minimalni dječji dodatak imala sva djeca na redovnom školovanju, a pravo na maksimalni dječiji dodatak imala bi djeca bez jednog ili oba roditelja, djeca gdje su oba roditelja nezaposlena i djeca sa posebnim potrebama, bez obzira na druge vidove materijalnog obezbjedjenja. Pozitivna Crna Gora takodje predlaže da Vlada razmotri mogućnost izmjena ovog Zakona u dijelu povećanja trajanja porodiljskog odsustva za majke sa troje i više djece”, piše u saopštenju.
Cilj donošenja sada već neustavnog Zakona bio je rast stope nataliteta, a da bi se taj cilj ostvario, Pozitivna Crna Gora predlaže da se svakom trećem i narednom djetetu, iznos dječijeg dodatka poveća za 20 %, s tim što povećanje ne može preći masksimalni iznos dječijeg dodatka, saopštili su oni.
“Da bi se ova mjera mogla sprovoditi potrebno je propisati obavezu organa uprave za poslove socijalne i dječije zaštite da vodi evidenciju o broju porodica sa troje i više djece.
Radi pune afirmacije podsticajnih mjera za rast stope nataliteta, zaključkom Vlade potrebno je zadužiti Ministarstvo finansija i Poresku upravu da u saradnji sa Ministarstvom rada i socijalnog staranja ,što hitnije , pripremi izmjene i dopune zakonskih i podzakonskih akata za ostvarivanje poreskih olakšica za porodice sa troje i više djece”, saopštava se.
“Da bi predložene izmjene bile održive, Vlada mora sačiniti kvalitetnu fiskalnu analizu ovih zakonskih promjena i u skladu sa materijalnim mogućnostima i potencijalnim brojem korisnika odrediti minimalni i maksimalni iznos dječijeg dodatka. Ovoj obavezi Vlada, mora pristupiti hitno i odgovorno, jer je novac za socijalna davanja novac svih poreskih obveznika, na koji djeca imaju najviše pravo, i o tome mora na transparentan način obavijestiti javnost”, zaključila je Jasavić.