Prihvaćenim zakonom „Agrokorova“ kći-kompanija definiše se kao slovenačko „sistemsko poduzeće“, važno za zaposlenost, i socijalnu i finansijsku stabilnost.
Dalje, lex Mercator stvara zakonsku podlogu za imenovanje predstavnika države kao dodatnog vanrednog člana „Mercatorove“ uprave koji bi kontrolisao finansijske transfere između matičnog koncerna i „Mercatora“.
Ministar ekonomije Zdravko Počivalšek u govoru poslanicima prije glasanja odbacio je sugestiju opozicije da se prihvati amandman prema kojem bi se imenovanje slovenačkog predstavnika u upravi vezalo za saglasnost vlasnika „Agrokora“.
Počivalšek je objasnio da je zakon bio nužan kako bi se spriječilo eventualno neopravdano odlivanje „Mercatorovog“ novca u „Agrokor“ koji je insolventan i pokušaj da se sanacija „Agrokora“ izvede ne račun slovenačke firme.
- Za razliku od hrvatskog „lex Agrokora“ kojim je hrvatska država preuzela upravljanje „Agrokorom“, slovenački zakon ne poseže u vlasničko pravo, nego želi da zaštiti zaposlene u „Mercatoru“, njegove dobavljače i spriječi odliv novca u „Agrokor“ koji je u problemima - zaključio je ministar.
Zakon se donosi u vanrednoj situaciji, kako bi se spriječilo finansijsko iscrpljivanje slovenačkog trgovačkog lanca, koji ima gotovo 25.000 zaposlenih u Sloveniji i Srbiji, a nije u stanju da podmiri svoje finansijske obveze.
Izvor i foto: T portal/Hina/Marijan Susenj/Pixsell