Ukoliko do ovoga dođe, ledena ploča bi mogla postati veoma nestabilna i raspasti se. Naučnici pažljivo posmatraju ledenu ploču Larsen C koja se nalazi na istočnoj obali gdje je velika rupa u ledu (sada 178, 6 kilometara) rasla tokom posljednjih godina velikom brzinom.
Između decembra i sredine januara pukotina se proširila za 27 kilometara, a od 2011. godine je porasla za 80 kilometara. U posljednjih nekoliko mjeseci naučnici su primijetili da se pukotina prestala produžavati, ali da se nastavila širiti skoro metar dnevno. Sada je široka 304 metra. Primjećena je i nova grana rascjepa od glavne pukotine, na oko 9,6 kilometara ispod originalne pukotine, koja ide u smjeru okeana.
Zabrinjavajuće je da samo 19 kilometara leda čuva cijeli komad koji se razdvaja da ne otpluta u more. Odvajanje je neizbježno i ono će sa sobom odnijeti 10 posto cijele ledene površine što će dovesti do nestabilnosti.
Ukoliko bi ledeni brijeg Larsen C doživio kolaps, to bi dovelo do podizanja nivoa mora za centimetar i zauvijek promijenilo izgled Antarktika.