Ovo rješenje još nije uručeno Svetozaru Maroviću i njegovom drugom advokatu Vladimiru Marinkovu iz Beograda, saznaje Pobjeda.
– U petak mi je uručeno rješenje kojim se žalbe odbrane Marovića odbijaju kao neosnovane i potvrđuje stav Osnovnog suda u Kotoru da je zdravstveno stanje mog branjenika takvo da bi se moglo sanirati i u Zavodu za izvršenje krivičnih sankcija – kazao je advokat Begović.
Međutim, on ne dijeli mišljenje sudova u Kotoru i Podgorici.
– Smatram da nije neophodno prekidati terapiju na kojoj se Marović trenutno nalazi. Njegovo psihofizičko zdravlje je ozbiljno narušeno. Trenutno se nalazi na Institutu za mentalno zdravlje pri Medicinskom fakultetu u Beogradu – kazao je Begović.
Naveo je da odbrana nema više pravnih mogućnosti da reaguje kada je ova problematika u pitanju. Sa druge strane, predsjednik kotorskog suda Branko Vučković kazao je da tek pošto dobiju potvrdu da je rješenje uručeno svim strankama, a u slučaju da Marović ne dođe u Spuž, biće raspisan nalog za njegovo privođenje, a nakon toga i potjernica. Viši sud u Podgorici je 27. aprila odlučio da Svetozar Marović mora bez odlaganja na robiju zbog presuda kojim je kao šef kriminalne grupe rukovodio malverzacijama kojima je kasa budvanske opštine oštećena za višemilionske iznose.
Ovaj sud je odbio žalbe Marovićevih branilaca Zdravka Begovića i Vladimira Marinkova na rješenje predsjednika Osnovnog suda u Kotoru kojim je kao neosnovan odbijen zahtjev osuđenog za odlaganje kazne zatvora.
Kako je pojašnjeno iz kotorskog suda, u slučaju donošenja naredbe o prinudnom dovođenju ukoliko policijski službenici Marovića ne pronađu na kućnoj adresi za njim će biti raspisana potjernica.
Marović je, po osnovu dva sporazuma o priznanju krivice koja je potpisao sa Specijalnim državnim tužilaštvom, ukupno osuđen na tri godine i 10 mjeseci zatvora, 100.000 eura novčane kazne, plaćanje sudskih troškova i naloženo mu je da vrati državi više od milion eura. Iako je rok za plaćanje novčane kazne istekao, kazna mu još nije uvećana za godinu robije. Bivši potpredsjednik DPS-a uhapšen je 17. decembra 2015. godine zbog sumnje da je učestvovao u nezakonitim poslovima kojima je budžet opštine Budva oštećen za više desetina miliona eura. On je već trebalo da počne izdržavanje zatvorske kazne, jer je kotorski Osnovni sud sredinom mjeseca odbio njegovu molbu za odlaganje odlaska u spuški zatvor.
U rješenju predsjednika kotorskog suda Branka Vučkovića piše da Marović nije toliko bolestan da ne može izdržavati zatvorsku kaznu. Marović je priznao tužilaštvu da je bio na čelu kriminalne grupe koja je u predmetima „Jaz“, „Tk Plaza“, „Kopirajt“, „Krapina“, „VTE“, „Bulevar“ i „Prijevor“ nanijela višemilionsku štetu opštinskom budžetu. Na početku istrage kategorično je negirao krivicu, ali je nakon nekog vremena prihvatio navode Tužilaštva da je bio vođa kriminalne grupe koju su činili bivši čelnici opštine Budva i njihovi saradnici, a koja je nezakonitim radnjama nanijela višemilionsku štetu opštinskom budžetu.
Pobjeda