U razgovoru za Pobjedu ona kaže da je to za nju velika čast, s obzirom na to da Akademija ima stalni broj članova koji u ovoj grani medicine predstavljaju najpoznatija svjetska imena. Istovremeno je, kaže ona, to priznanje za njenih 30 godina kliničkog rada na ovom polju, kao i uspostavljanju standarda i inovacija u dijagnostici, liječenju, ali i doprinosu na polju edukacije ginekologa u Crnoj Gori i u mnogim zemljama gdje je kao predavač bila pozivana.
POBJEDA: Što to priznanje znači za Crnu Goru?
CRNOGORAC: To što sam postala članica Akademije doživljavam kao priznanje i za Crnu Goru i razvoj perinatalne medicine u našoj zemlji, za sve one uspjehe koji su postignuti u poboljšanju zaštite majke, ploda i novorođenčeta upornim radom ginekologa i neonatologa više decenija. Vjerujem da će moj prijem u Akademiju značiti i bolju saradnju ove institucije sa našim zdravstvenim sistemom.
Kada ste dio velikih institucija, onda je lakše dovesti značajna imena, dobiti njihovo znanje, iskoristiti mogućnosti. Mi smo mala zemlja sa nešto malo više od 7.000 porođaja godišnje, tako da moramo koristiti iskustva većih zemalja koje već više decenija imaju registar porođaja, određenih bolesti u trudnoći kod majke i ploda, preživljavanje kod čestih i rijetkih anomalija.
POBJEDA: Koliko je napredovala dijagnoza anomalija ploda u trudnoći i koliko ih rano i sigurno možemo ustanoviti?
CRNOGORAC: Zahvaljujući napretku ultrazvučne tehnologije, kao i znanju ginekologa akušera koji su se za ovu oblast opredijelili, najveći broj teških anomalija moguće je otkriti u prvom tromjesečju trudnoće. To je od velikog značaja, jer se tada trudnoća može prekinuti na lakši i bezbjedniji način ako se radi o anomalijama koje su nespojive sa životom. Jedan broj anomalija razvija se kasnije, pa se one otkrivaju u kasnijoj trudnoći. Postoje i one čija se dijagnoza jednostavno ne smije propustiti ako trudnica poštuje redovne kontrole.
Neke anomalije, kao što su urođene srčane mane za dijagnozu zahtijevaju puno znanja, edukovani tim ljudi koji se bave fetalnim srcem. Nažalost, i pored toga i u najvećim svjetskim centrima ne otkrivaju se u 100 odsto slučajeva.
POBJEDA: Možemo li onda otkriti urođene srčane mane prije rođenja?
CRNOGORAC: Moguće je sa određenom sigurnošću otkriti ili posumnjati na neke urođene anomalije srca i te trudnice treba da pregleda posebno edukovani tim ljekara koji će roditeljima dati prognozu za život djeteta nakon rođenja. Neke srčane mane se hirurški koriguju i trudnica treba da se porodi u centru gdje je moguć nadzor ploda, a neke su toliko teške da život bebe nije moguć nakon rođenja.
POBJEDA: Postoji li mogućnost liječenja ploda u materici?
CRNOGORAC: Posljednjih decenija došlo je do razvoja posebne grane medicine – fetalna medicina gdje je fetus pacijent. Zahvaljujući kvalitetnim ultrazvučnim aparatima sa 3D i 4D tehnikom neke intervencije koje su počele da se rade posljednjih decenija 20. vijeka, sada se mnogo bjezbjednije i uspješnije izvode.
(Opširnije u današnjoj Pobjedi)
Foto: roditelji.me