- To je bila zaista jedinstvena prilika da otvorimo sva ona pitanja koja se tiču bilateralnih odnosa između SAD i Crne Gore, ali i da otvorimo sva ona važna pitanja koja se tiču regiona Zapadnog Balkana, Evropske unije i svijeta globalno. Ono što smo sa zadovoljstvom konstatovali i sa jedne i sa druge strane je da američko-crnogorski odnosi imaju zadovoljavajuću dinamiku i da su na visokom nivou, a to se posebno manifestovalo brzom ratifikacijom Protokola o članstvu Crne Gore u NATO-u. To je potvrđeno veoma brzo ratifikacijom u Senatu, a istovremeno veoma brzom reakcijom predsjednika Trampa i same podrške koju smo dobili od državnog sekretara Tilersona njegovim pismom Senatu - naveo je premijer Marković.
Dodao je da je na sastanku bilo riječi o kompleksnim pitanjima koja se tiču stabilnosti i mira na Zapadnom Balkanu, kao uslova za evropsku i evroatlanstsku perspekitivu u okolnostima kada se dešavaju zabrinjavajući trendovi u kojima imamo sve više nestabilnosti i rizika, nego stabilnosti i aktivnih politika.
- Saglasili smo se da je prije svega odgovornost na liderima Zapadnog Balkana da sami pronalaze najbolja rješenja za viziju Balkana koja će biti i evropska i evroatlantska da sami ne pravimo probleme, da te probleme stavljamo na sto našim partnerima i prijateljima - rekao je predsjednik Vlade, dodajući da je konstatovano da je Crna Gora pozitivan primjer i u tom slučaju.
- Crna Gora sama rješava svoje probleme. Crna Gora je za nešto više od 15 proteklih godina mira i stabilnosti na Balkanu iskoristila na najbolji način. Mi ćemo 5. juna najvjerovatnije postati i formalno članica NATO-a. Naša Evropska agenda ide zadovoljavajućom dinamikom – otvorili smo 26 poglavlja od ukupono 33, ove godine ćemo otvoriti još nekoliko, a istovremeno radimo na stvaranju povoljnog poslovnog ambijenta, jačanje institucija i stvaranje uslova za brži ekonomski razvoj, nova zapošljavanja i veći kvalitet života - rekao je premijer Duško Marković.
Dodao je da je posebna tema sastanka bila rusko prisustvo u regionu Zapadnog Balkana čime se podstiču i hrane destruktivne i pronacionalističke snage, koje imaju za cilj da zaustave i crnogorsku perspektivu ali i evropsku i evroatlantsku perspektivu drugih zemalja Zapadnog Balkana.
- Složili smo se da je Crna Gora dala veoma snažan i ozbiljan odgovor toj destrukciji koja je dolazila iz Rusije. U dijalogu i u odlučnosti u vođenju te politike ćemo tražiti odgovore kako da se odnosi sa Rusijom dovedu na racionalan i prihvatljiv nivo - rekao je predsjednik Vlade.
Marković smatra posebno važnim da se sada, u novim uslovima, stvaraju prilike da više američkih investitora bude prisutno u Crnoj Gori kako bi ulagali u turizam, energetiku, poljoprivredu i infrastrukturu.
- Zato su preduslovi jačanje vladavine prava, uspješna borba protiv kriminala i korupcije. U tom smislu Stejt dipartment i američka Vlada će pružiti snažnu podršku kao i do sada jačanju naših institucija kako bi obezbijedili ovaj nivo profesionalizma i održivosti - zaključio je predsjednik Vlade Crne Gore i izjavi za javnost nakon sastanka sa američkim državnim sekretarom Reksom Tilersonom.