Nezvanično, Tužilaštvo ispituje da li su upravo donacije bile jedan od modela, pomoću kojih je keš nepoznatog porijekla pravdan preko zvaničnih računa partija.
Prema pouzdanim podacima, samo u jednom danu uoči parlamentarnih izbora, blizu 20 pristalica PzP-a uplatilo je na račun te partije, po 2.000 eura, u ukupnom iznosu oko 38.000 eura. Po istom principu su djelovali i brojni članovi i simpatizeri NOVA-e, koji su na taj način navodno prikupili blizu 150. 000 eura.
Šema raspodjele prikupljenog novca dalje ide prema nekoliko privatnih firmi, kod kojih je navodno kupljeno oko 2.000 tablet računara po cijeni od nepunih stotinu eura. Kome je i u koje svrhe podijeljen ovako velik broj računara, i dalje se provjerava.
Međutim, ono što je za tužioce već sada simptomatično, to su svjedočenja navodnih donatora.
“Većina njih je skromnog imovnog stanja, neki su čak nezaposleni, a neki rade u partiji za zvanično simbolične sume novca. Stoga nemaju ni dokaz kako su uspjeli da prikupe po 2.000 eura da poklone partiji, koju podržavaju”, kazao je sagovornik blizak istrazi.
Ovo je samo jedan dio izviđaja o sumnjama u pranje novca, koji se vodi protiv rukovodstva Demokratskog fronta. Jedan dio sumnji sadržan je i u dokumentu Agencije za sprečavanje korupcije, koji je dostavljen Specijalnom državnom tužilaštvu i drugim institucijama.
Kako je ranije saopštio direktor te Agencije Sreten Radonjić, uvidom u dokumentaciju koju su NOVA, DNP i PzP dostavili nakon upozorenja da će im biti obustavljena sredstva za kampanju, primijećen je niz sumnjivih transakcija.
„Bilo je niz simptomatičnih elemenata iz ugovora koje su sklapali politički subjekti NOVA, DNP i PzP, koji upućuju na moguća krivična djela, zbog čega je Agencija postupila u skladu sa zakonom preciziranim obavezama dostavljanjem drugim institucijama”, kazao je ranije Radonjić za DN.
Bilo sumnjivih transakcija i ranije
Da je bilo sumnjivih transakcija, DN su i ranije upozoravale podacima da je jedan od poslovnih partnera DF, preduzeće „Đoković doo” iz Danilovgrada, u sklopu kojeg radi butik garderobe za djecu i odrasle „Sara”. Preduzeće ima samo jednog zaposlenog, izvršnog direktora Velimira Đokovića.
Tužilaštvo, prema nezvaničnim informacijama, uveliko ispituje i taj slučaj.
Tom preduzeću je navodno avansno uplaćeno 40.000 eura za navodnu promociju vojne neutralnosti Crne Gore”. Na žiro račun Đoković doo stizale su tokom ove godine „pozajmice”, bez objašnjenja o čemu se radi.
Tako je ovom preduzeću u jednom navratu uplaćeno oko 15.000, pa potom još 29.470 eura, a piše da je riječ o „pozajmici osnivaču”, bez navedenog osnova te pozajmice. U istom periodu ostvareni su značajni prilivi sa računa DNP od 78.442 eura, a kao svrha doznake se navodi „ostali transferi”. U jednom slučaju piše da se radi o sredstvima po ugovoru o zakupu reklamnog prostora. Ne piše kojeg i čijeg.
Tokom godine, ostvareni su prilivi i sa računa NOVE, od 3.880 eura, za „usluge ozvučenja i bine”, a preduzeće se bavi, iako se prodajom odjeće za djecu i odrasle.
Devize sumnjivog porijekla
U toku je i istraga u vezi veće količine deviza koje su pronađene kod istaknutog aktiviste Pokreta za promjene i šura Nebojše Medojevića Željka Šćepanovića.
Šćepanović je uhapšen 18. oktobra 2016. zajedno sa Gordanom Konatarom zbog sumnje da su se neovlašćeno bavili bankarskim poslovima. Kod njih je prilikom hapšenja pronađena veća količina dolara i eura za koje nijesu imali dokaz o porijeklu.
Policija je pretresom kod Šćepanovića pronašla 30.000 dolara, a kod Konatara 18.000 eura. Istragom je utvrđeno da je tokom oktobra Šćepanović u dva navrata razmijenio 50.000 dolara u eure. Željko Šćepanović već duže vrijeme obavlja logističke poslove za PZP, i član je Demokratskog fronta.
Dnevne novine