''Ovaj forum predstavlja primjer liderstva Crne Gore. Ovo je prilika da se podstaknu žive i kontroverzne diskusije. Tema ove godine jesu izazovi mijenjanja politika i mijenjanja saveza. To je sasvim adekvatno, s obzirom da smo prisustvovali tektonskim promjenama u oblasti bezbjednost, kojima treba adekvatno pristupiti'' naveo je Ji.
On je dodao da je tokom prethodne godine bilo nekoliko događaja koji su potpuno promijenili ukupnu bezbjednosnu situaciju u svijetu.
''Kriza sa migracijama, teroristički napadi, uspon radikalne desnice i populizma, miješanje Rusije na Zapadnom Balkanu. Vjerujem da bi se mnogi od vas ovdje složili da je makar na Zapadnom Balkanu najdrastičnija promjena pristupanje Crne Gore NATO-u, što je izvanredno postignuća. Prije desetak godina nekoliko stručnjaka koji su bili ovdje mi smo se pitali da li će zaista Crna Gora uspjeti da pristupi NATO savezu i da li će opstati kao nezavisna država. Međutim, vašim izvanrednim postignućem dali ste najbolji odgovor'', istakao je Ji.
On je ukazao i na stvari koje se nijesu promijenile.
''Neke stvari ostaju stalne - politika otvorenih vrata NATO-a, politika SAD-a prema Zapadnom Balkanu: Preko dvije decenije kroz različite forme, SAD su zagovarale vladavinu prava dobru upravu i ekonomski rast. Pomagali smo partnerima sa Zapadnog Balkana svojim saveznicima i prijateljima iz Evrope i nastavićemo i dalje. SAD ostaje na strani Crne Gore na svakom koraku puta ka NATO-u a isto tako ćemo stati uz svaku zemlju regionu koja ima istu tu viziju i cilj. Ne bih da preudiciram panel broj dva ali savez između EU i SAD se neće mijenjati'', istakao je Ji.
On je naglasio da je Amerika posvećena NATO-u.
''Pristupanje NATO-u pojačava konzistentnost politike i politike prema Zapadnom Balkanu, ali isto tako otkriva odlučnost Rusije i njenih saveznika da pojača svoje mahinacije da podrije napredak Balkana i na svaki način, kada god je to bilo moguće od drskog plana za Podgoricu i podrške pokretima u Bosni, sve do aktivnih napora da se izoluje Kosovo. Šta bi onda trebalo da se mijenja? Pogled na nedavne događaje u regionu daje nam odgovore na ovo pitanje. Vidjeli smo politiku podjela koja je u usponu, korišćenje suzavca u skupštini Kosova i nasilje koje remeti demokratski proces, rulju koja je prodrla u parlamentu u Skoplju i sukobila se sa poslanicima... Opozicioni poslanici u Crnoj Gori bojkotuju parlament i čuli smo i nacionalističke slogane koji su prouzrokovali toliko patnje tokom devedesetih godina. Da bi se ovo izbjeglo, zemlje Zapadnog Balkana imaju potrebu za snažnim liderstvom. Lideri moraju naći političku hrabrost u interesu svojih građana koje treba staviti u interesu cijele države'', zaključio je Ji.
L.Đ.
Foto: I. Božović