Politika

Darmanović: Jugoslavija je zavisila od Rusije pa nisu umrli od gladi, nećemo ni mi

Jugoslavija je 48' zavisila isključivo od Rusije pa nije umrla od gladi, a nećemo ni mi. Ja ekonomske sankcije ne vidim, ne plašimo se tih sankcija mi smo otvorena zemlja. Rusi nisu najveći investitori u Crnoj Gori - kazao je u izjavi za medije, ministar vanjskih poslova Srđan Darmanović. On je istakao da vjeruje u ekomski rezon a ne u rezon politički nametnutih političkih sankcija.
Darmanović: Jugoslavija je zavisila od Rusije pa nisu umrli od gladi, nećemo ni mi
Portal AnalitikaIzvor

''Jugoslavija je 48' zavisila isključivo od Rusije pa nije umrla od gladi, a nećemo ni mi. Ja ekonomske sankcije ne vidim, ne plašimo se tih sankcija mi smo otvorena zemlja. Rusi nisu najveći investitori u Crnoj Gori. Mi vjerujemo da njihovi građani imaju velike interese da dolaze kod nas. Jadran je najbezbjednije more koje oni mogu da dobiju i vjerujemo u ekomski rezon a ne u rezon politički nametnutih političkih sankcija. Tako da ja mislim da će prije ili kasnije prevagnuti jedan racionalni pristup da te sankcije koje neko vrijeme traju da će uskoro biti obustavljene. Mi se nadamo da će doći do obnove tih odnosa a ruske turističke organizacije pokazuju da nije primijećen pad u registraciji njihovih turista za našu ponudu'', kazao je Srđan Darmanović u izjavi za medije na današnjem Forumu 2BS.

Kada je u pitanju uticaj Rusije na zemlje Zapadnog Balkana, Darmanović je istakao da Crna Gora ne može da odgovara na agresivan način kao i da nema interesa da ulazi u sukobe sa jednom supersilom već da brani ono što smatra nacionalnim interesima.

''Mi naravno ne možemo da odgovaramo ni na kakav agresivni način mi možemo samo da zaštitimo sebe kao što smo to do sada i radili. Mi nemamo nikakvih ambicija da ulazimo u sukobe sa jednom supersilom nego da prosto branimo ono što smatramo našim nacionalnim interesima. Mi razumijemo interese Rusije kada je u pitanju njihovo viđenje globalnog svijeta mi se sa tim viđenjem ne slažemo ali razumijemo i isto tako mi imamo svoje interese a ti interesi nijesu od juče nego su zapisani deklaracijom nezavisnosti i svako ko je glasao na referendumu za nezavisnu Crnu Goru 2006. znao je da to u isto vrijeme podrazumijeva naše članstvo u EU i NATO to su znali i naši prijatelji i eventulano i protivnici'', kazao je Darmanović.

On je dodao da Crna Gora nije donijela nikakve iznenadne odluke, već odluke koje su bile dio ukupne strategije. 

''Mi se nadamo u poboljšanje odnosa kada postanemo članica NATO-a, nadamo se da bi Rusija mogla da na jedan racionalan način sagleda tu situaciju. Naši ekonomski odnosi nisu bili loši inače politički odnosi su u ovoj fazi bili gotovo zamrznuti. Mi uopšte ne vidimo da jedna zemlja članica NATO-a mora da ima loše odnose sa Rusijom i vjerujemo da bi moglo doći do nekih poboljšanja ali tu treba biti realističan. Jer ako Rusija nastavi da posmatra Zapadni Balkan kao sveru interesa u maniru ili pogledu izjalte recimo prije više od 70 godina onda će to biti problem vjerovatno će i ta obnova odnosa ići sporije jer onako kako Rusija bude percipirala Zapadni Balkan vjerovatno da i mi nećemo praviti izuzetak. Ali upornim radom na obnavljanju tih odnosa je to moguće i postići. Tako da se mi nadamo jednom racionalnom pristupu a spremni smo i ako takvoga pristupa ne bude'', istakao je Darmanović.

Darmanović je podvukao da ne sumnja u čvrstinu i budućnost NATO-a, kao najjačeg vojno-političkog saveza.

''Ja ne sumnjam u čvrstinu i budućnost NATO-a, to je najjači vojno-politički savez koji je ikada postojao na zemlji i bez obzira na izvjesne turbulencije na međunarodnom poredku ne vidim da je ozbiljnije ugrožen. Mnogi kritičari NATO-a su se nadali u izjave iz izborne kampanje koje je dao predsjednik Tramp ali sve je došlo na svoje jer Amerika tako lako ne mijenja svoje dugoročne nacionalne interese i poglede na svoju nacionalnu i globalnu bezbjednost. Tako da je NATO ostao ugaoni kamen bezbjednosne politike SAD-a kao i evropskih zemalja. Što se tiče EU ona je prošla kroz period prilične uzdrmanosti pogotovo čiji je vrh bio Brexit. Međutim izbori za predsjednika Austrije, za parlament i Vladu Holandije, za predsjednika Francuske i vjerujem izbori u Njemačkoj vraćaju povjerenje u život evropske unije i u životnost te ideje. Vjerujem da će evropska unija naći načina da tu životnost pretoči u konkretne modele a kakvi će oni biti to ćemo tek da vidimo. Što se tiče Zapadnog Balkana mi smo vrlo posvećeni tome da ne vidimo boljeg mjesta za naše integracije nego što je to porodica evropskih naroda'', kazao je on.

Kada je Demarkacija i odnosi sa Kosovom po srijedi, Darmanović je istakao da to više nije pitanje Crne Gore, jer smo, prema njegovim riječima, '' mi svoj dio posla završili''.

''Mi smo imali odlične odnose ko god je bio na kosovu na vlasti. Vlade su se mijenjale a ne vidimo da ti odnosi budu poremećeni. Demarkacija više nije naše pitanje, mi smo svoj dio posla završili, potvrdili smo te granice iz bivše Jugoslavije, potvrdila ih je međunarodna komisija a njih je vjerovala i podržala ih dosadašnja kosovska vlada i većina u parlamentu a radi se o unutrašnjim političkim borbama koje su karakteristične za demokratiju pogotovo na samom Kosovu i među njihovim partijama tako da mi vjerujemo da će doći momenat kada će politička elita i političke partije na Kosovu shvatiti da je došlo vrijeme da se ovo nekonfliktno pitanje skine sa dnevnog reda. Time će građani Kosova dobiti zasluženu viznu liberalizaciju. Tako da ne vjerujem da će to dovesti do nikakvog pogoršanja. Mi smo spremni da budemo strpljivi i da se to pitanje riješi'', zaključio je Darmanović.

Portal Analitika