Crnogorski premijer je nedavno boravio u SADu i imao susret sa američkim državnim sekretarom Resom Tilersonom . Kad je saopšteno da će SAD podržati crnu Goru i nakon njenog članstva u NATO aliajsni na koju vrstu podrške je mislio?
"Mislim da je istorija pokazala da, kada neka država postane članica NATO-a, demokratija je jača kao i vojni kapaciteti i institucije. Uvjereni smo da će se isto desiti u Crnoj Gori. To se dešava jer država postaje stabilnija, a članstvom i atraktivnija kao resurs za investitore i u samoj državi i van nje, ekonomija jača, razmjene informacije i drugih članica postaje pristupačnija. Generalno, države članice NATO su u mogućnosti da pokažu svojim građanima kao i zemljama u okruženju da su neko ko je dio sigurnosti u reigonu, pa čak i globalno. Dakle, mi očekujemo da će efekti NATO članstva biti pozitivni, da će pomoći građanima iz ekonomskog i iz ugla bezbjednosti", kazao je Ji.
Zamjenik pomoćnika američkog državnog sekretara imao je susrete sa dijelom opozicije. Na pitanje šta je kon kretno mislio kada je kazao da je najbolje rešenje političke krize povratak u parlament, da je to mjesto za dijalog, ali i da vlast treba da napravi ustupke, Ji je odgovorio:
"Ruješenja uvijek ima ako postoji politička volja, ali sa obje strane. Ne vjerujem da postoji bilo koji problem u Crnoj Gori koji je toliko dubok, kompleksan i nerješiv, odnosno ne vjerujem da dvije strane ne mogu postići dogovor. Tj. neku vrstu kombinacije koja će omogućiti makar povratak u parlament kako bi se dalje diskutovalo i pronalazila rješenja za probleme", kazao je Hojt Brajan Ji u intervjuu za TVCG.
Izvor: rtcg.me