On podsjeća da nije samo ulazak u EU i NATO izazvao promjene u hrvatskom društvu, nego i sam proces pregovora.
– Bili smo primorani promijeniti mnoge stvari i navike. Puno pojava koje su bile uvriježene čak kao normalne prije samo 15-ak godina danas su potpuno neprihvatljive.
Neki naši političari su „nastradali“ jer se društvo u vrednosnom smislu brže mijenjalo od njihovih navika i načina na koji su funkcionirali i obavljali poslove. Dakle, sada smo u društvu najboljih, pa nam te okolnosti osiguravaju okvir i mehanizme u kojima možemo vrijednosno i ekonomski dalje napredovati – poručuje Grubišić.
U intervjuu govori o sličnostima dvije države, integracijama, koliko se promijenio njihov imidž u svijetu i kako je reagovao kad je čuo da će službovati u Podgorici.
POBJEDA: Hrvatska u integracionim procesima, razvoju turizma i mnogim drugim oblastima može biti uzor Crnoj Gori. Koliko se Hrvatska od ulaska u NATO promijenila i koliko je članstvo blagotvorno uticalo na kompletan razvoj? Može li Crna Gora očekivati takve benefite?
GRUBIŠIĆ: Ove godine navršava se 26 godina od progla- šenja hrvatske neovisnosti, upravo nam se navršilo osam godina članstva u NATO-u i gotovo četverogodišnje članstvo u Europskoj uniji. Unatoč Domovinskom ratu, Hrvatska i Hrvati doživjeli su svoju punu afirmaciju i prepoznatljivost, te uživamo pozitivan imidž diljem svijeta. Sada hrvatski dužnosnici sjede u Bruxellesu za stolovima pri kojima se odlučuje, ne moramo više druge pitati što su o nama rekli ili odlučili, sada sami možemo iznijeti svoje mišljenje, naša stremljenja i interese. Tako smo puno, bezbroj puta iskoristili to svoje pravo nastupa i zalagali se upravo i za ubrzanje puta Crne Gore prema euroatlantskim integracijama. Sada u NATO-u i EU sjedimo za stolom 28-orice, dakle s onima čija gospodarstva čine polovicu ukupne svjetske ekonomije.
Opširnije u Pobjedi