''Sanacione mjere su bila obaveza zato što smo limite koji su ugrađeni u zakonsku regulativu prevazišli i sa aspekta javnog duga i sa aspekta budžetskog deficita. I tada smo bili svjesni da ćemo morati da nastavimo sa daljim uštedama, a imamo namjeru da uštede ugradim u fiskalnu strategiju to zajedno osmišljavamo i zajedno radimo i potpuno smo transparentni i bićemo transparentni u trenutku kada budemo osmislili na koji način ćemo nastupiti, jer nije pitanje samo mjera već i vremenskog roka. Ponašanja budžeta, kolike su nam potrebe za redovno izvršavanje svih obaveza koje imamo odnosno moraju se pratiti kako se realizuju sanancione mjere tako da u zavisnosti od svega toga doći ćemo i formiraćemo fiskalnu strategiju sa mjerama. Ja se nadam da nećemo ugroziti poslovanje u Crnoj Gori i da nećemo ugroziti građane Crne Gore'', kazao je ministar finansija Darko Radunović .
Ministar finansija je naglasio da Svjetska banka nije samo kreditor nego i konsultant, što je dodatan motiv da se napravi dobar dogovor sa njima.
''Zašto pokušavamo da napravimo dobar dogovor sa Svjetskom bankom? Jer oni nisu samo kreditori nego i naši konsultanti negdje kroz saradnju sa njima mislim da ćemo moći da obezbijedimo dostupnost ina finansijskim tržištima. Ona bi trebala da omogući nižu kamatnu stopu. Ta saradnja koja nije samo kreditna koja će biti na nivou tehničke pomoći stvoriće pretpostavke da napravimo set mjera'', kazao je on.
Kako je naveo, Ministarstvo finansija je raspoloženo da sasluša stručna mišljenja i mišljenja drugih strana jer kako je naveo, ''jedino kroz dijalog možemo doći do boljih rješenja''.
''Živimo u vremenu kada za dosta zakona moramo ili raditi izmjene ili izglasavati nove, odnosno predlagati prema Skupštini kao nove. Jedan od velikih zakona jeste Zakon o javno privatnom partnerstvu koji bi trebao da stvori pretpostavke da pararelno zakon o koncesijama bude usvajan. Takođe, nailazima na problematiku koja se mora definisati u zakonima da se ti zakoni uklope u postojeću pravnu infrastrukturu.
Radunović je naglasio da u Ministarstvu finansija postoji plan po kojem se ugrađuju EU direktive i po tom planu je dobar dio posla odrađen.
''Postoji plan po kojem mi EU direktive ugrađjemo i po tom planu svih tih direktiva ,mislim da smo dobar dio posla odradili ima oblasti koje su planirane da će biti radjene u 2018. godini, ima oblasti u kojima nije se jednostavno izjasniti kao što su transferne cijene. To je oblast koju nije jednostavno osmisliti i sredine koje imaju značajno duže iskustvo nisu se odlučile i nisu našle model kako to da urede. Osjetljivo je pitanje jer može se desiti da u našem miješanju kod trasnfernih cijena ugrozimo neke poslovne planove investitora tako da idemo po planu i dajemo puni gas da se prilagodimo očekivanjima koja su usaglašena sa Evropskom unijom'', istakao je Radunović.
Kada je u pitanju PDV registracija stranih lica, preko proeskog punomoćnika koja još uvijek nije sprovodiva u praksi, ministar finansija je naglasio da ima pomaka
''Ima pomaka i radimo na tome. To prijavljivanje stranih proeskih obveznika preko poreskih ovlašćenika nije baš tako jednostavna stvar ona podrazumijeva tehnčke pretpostavke ali i stvaranje uslova u internim procedurama proeske uprave. Ima nekoliko stvari koje se moraju zadovoljtii to je taj kritični momenat kod evidentiranja ali isto tako i poreskog obaveznika. Tako da ja mislim da ćemo stvroiti pretpostavke i naglašavam da nije jednostavno ni u evropskim državama završiti potrebno je dosta dokumentacije raznih ovlašćenja i potvrda ali intezivno radimo na tome misli mda ćemo tehničke pretpostavke brzo stvoriti'', kazao je Radunović.
Što se tiče ''FATCA'' sporazuma, Radunović je naglasio da je on u završnoj fazi.
''Sto se tiče ''FATCA''-e, ona je u završnoj fazi samo fali terminski plan koji ćemo brzo potpisati a kada je u pitanju izvještavanje još uvijek smo na početku i nismo usaglasili sve momente i potrebno je vrjieme. To nije pitanje samo za nas nego je pitanje i druge strane, tako da smo na samom početku i predvidjeli je da to izvještavanje bude u drugom polugođu 2018. godine'', zaključio je on.
Ispred Američke Ambasade u Crnoj Gori, gostima se obratila ambasadorka, Margaret En Uehara koja je istakla da česte izmjene strukture poreza i poreskih politika ograničavaju razvoj biznisa i investicione planove. Sa druge strane, navela je ona, komunikacija i saradnja između privatnog sektora i Vlade, vodi ka transparentnijem i predvidljivijem poslovnom okruženju.
Ambasadorka Uehara je dodala da je transparentan, održiv i predvidljiv poreski sistem, stimulativan za privlačenje novih i zadržavanje postojećih domaćih i inostranih investitora i zaključila kako je uvjerena da će poboljšanja fiskalne politike nadalje afirmisati Crnu Goru kao atraktivnu destinaciju za biznis.