Osvrćući se na napore crnogorskih institucija, u prvom redu Ministarstva unutrašnjih poslova na planu rješavanja pitanja izbjeglih, raseljenih i interno raseljenih lica od devedesetih godina na ovamo, Nuhodžić je istakao da je Crna Gora u teškim vremenima i sa skromnim kapacitetima, uspjela da pruži pomoći i prihvati sva ta lica, a kasnije, kroz zakonodavni okvir, doprinese rješavanju njihovog statusa i životnih pitanja, poput pristupa zdravstvenom i obrazovnom sistemu, tržištu rada, te rješavanju njihovog stambenog pitanja.
Podsjećajući se minulih uspješnih projekata, kroz čiju je realizaciju MUP u saradnji sa UNHCR-om uspio da omogući pribavljanje dokumenata, te prikupi evidenciju neophodnu za rješavanje zahtjeva u vezi sa statusom raseljenih i interno-raseljenih lica, sagovornici su poručili da je odlična realizacija ovih aktivnosti garant plodne buduće saradnje na novim projektima iz nadležnosti Ministarstva.
Govoreći o fokusu rada UNHCR-a u predstojećem periodu, šefica Kancelarije te organizacije za Jugoistočnu Evropu, En-Kristin Erikson, kazala je da će smjer djelovanja biti temeljen na strateškom pristupu i konkretnom doprinosu, kao i pomoći institucijama naročito u pogledu uspostavljanja sistema azila u skadu sa međunarodnim i standardima Evropske unije.
"Smjer djelovanja ove organizacije se mijenja u skladu sa izazovima koje je na globalnom planu nametnula migrantska, odnosno izbjeglička kriza. Analizirajući sadašnje stanje u Crnoj Gori i regionu ovom trenutku ne postoje prijetnje od većeg priliva izbjeglica, ali potrebno je vršiti konstantan monitoring kako bi države i sistem bile spremne ukoliko do toga dođe", kazala je Erikson.
S tim u vezi, novi projekti UNHCR-a baziraće se na pružanju podrške MUP-u i drugim crnogorskim institucijama u stvaranju optimalnih uslova za sprovođenje novog Zakona o azilu, koji će se primjenjivati od januara sljedeće godine, zaključeno je na sastanku.
Ovaj Zakon donijeće mnogo novina na normativnom planu, u prvom redu on će omogućiti pristup pravima tražilaca azila jednako kao i u zemljama Evropske unije, veću sigurnost, brži i efikasniji postupak u rješavanju zahtjeva za azil, a, sa druge strane, šanse za zloupotrebu sistema svesti na minimum. Novi Zakon donijeće promjene i u pogledu institucionalne nadležnosti, te će tako sa početkom njegove primjene Centar za tražioce azila preći u nadležnost MUP-a, u skladu sa administrativnim rješenjima i onima koja se odnose na bezbjednosne provjere kroz uzimanje otisaka prstiju.