To proizilazi iz odgovora, koje su na upit Pobjede, dostavili iz ova dva veleposlanstva u našoj zemlji. Ambasada SAD je, kako nam je odgovoreno, minule godine sa ukupno 450.000 dolara (411.636 eura) finansirala projekte 20 nevladinih organizacija u Crnoj Gori kroz programe Demokratske komisije za male grantove i Odjeljenja za medije i kulturu, a sa ciljem podrške Crnoj Gori u procesu evroatlantskih integracija, ekonomskog razvoja i promovisanja američkih vrijednosti.
Sa druge strane, Ambasada Velike Britanije je od svog ukupnog godišnjeg budžeta, koji iznosi 750.000 funti, za projektnu saradnju sa domaćim NVO izdvojila 156.000 funti, odnosno 184.179 eura. Iz ove dvije ambasade bili su, međutim, škrti na riječima kada je trebalo da preciziraju koji su iznosi pojedinačno opredijeljeni crnogorskim NVO. Dok su iz britanskog veleposlanstva u Podgorici samo naveli osam NVO sa kojima je prošle godine ostvarena saradnja na poljima vladavine prava, dobrog ekonomskog upravljanja i izgradnje administrativnih kapaciteta, iz Ambasade SAD nijesmo dobili ni toliko. Na zahtjev Pobjede da preciziraju i sume koje su pojedinačno izdvajane za rad crnogorskog civilnog sektora, iz Ambasade Velike Britanije nam je rečeno da su u ovom trenutku u prilici da saopšte samo iznos ukupnih izdvajanja. Sa druge strane, iz Ambasade SAD uputili su nas na njihov zvanični sajt na kome se, međutim, od 20 NVO, koji se pominju u odgovoru Pobjedi, nalaze iznosi dodijeljenih grantova za samo njih 11.
Projekti
Među ovih 11 organizacija, o čijem finansiranju se više kaže na sajtu Ambasade SAD, najviše novca, 24.930 dolara, dobila je NVO „Djelujem“ iz Ulcinja za organizaciju filmskog festivala Seanema, pod nazivom „Pazi na razlike“.
Slijedi Mreža za afirmaciju nevladinog sektora, koja se prošle godine bavila promocijom slobodnih i fer izbora u Crnoj Gori i koja je, u ime tog projekta, dobila 24.840 dolara.
Nešto manji iznosi, 24.455 dolara, dati su Centru za demokratsku tranziciju za projekat NATO info centar i 24.325 dolara NVO LGBT forumu „Progres“ na osnovu projekta „Stojimo zajedno – unapređivanje zaštite žrtava nasilja“, kojim su pokušali da treninzima i nadzorom poboljšaju policijske metode i kapacitete za borbu protiv rodnog i nasilja nad LGBT osobama.
Fudbalski klub Breznica iz Pljevalja dobio je 22.000 dolara za projekat „Inkluzija djece iz ranjivih grupa kroz sport, muziku i umjetnost“.
Forum MNE dobio je 21.796 dolara za projekat „Prevencija radikalizacije mladih na sjeveru Crne Gore kroz omladinski rad“.
U ime projekta „Mobilizacija ruralnih zajednica da brinu o životnoj sredini“, organizaciji Sjeverne zemlje sa sjedištem Beranama odobreno je 21.636 dolara.
Nevladinoj organizaciji „Niti“ iz Bijelog Polja isplaćeno je 16.055 dolara za projekat „Put vune-potpuno prirodno“ tokom koga je ova NVO nezaposlene žene i osobe sa invaliditetom obučavala za proizvodnju rukotvorina i pokretanje biznisa.
Na ime projekta „Pobijedi svoju predrasudu“ nevladinoj organizaciji Mladi Romi isplaćeno je 13.000 dolara na osnovu kojih je organizovano niz aktivnosti u Podgorici, Nikšiću i Herceg Novom kako bi se podigla svijest javnosti o problemima Roma i borbi protiv predrasuda.
Aktivizam
NVO Alef iz Bijelog Polja dobila je 8.510 dolara za projekat „Osam mjeseci aktivizma“, čiji je cilj bio unapređenje kvaliteta života osoba koje žive u Domu za stare u Bijelom Polju.
Organizaciji „Džonatan Livingston“ sa Cetinja isplaćeno je 4.472 dolara za projekat „Omladinski klub za kreativnost“, čiji je cilj podizanje samopouzdanja i preduzetničkih vještina kod djece.
Kada je riječ o izdvajanjima građana Velike Britanije za rad domaćih NVO, iz Ambasade te zemlje nam je saopšteno jedino da je minule godine saradnja ostvarena sa Mrežom za afirmaciju nevladinog sektora, Centrom za monitoring i istra- živanja, Institutom alternativa, NVO SEECOM, NVO Queer Montenegro, Udruženjem mladih sa hendikepom Crne Gore, NVO NOMEN i Udruženjem crnogorskih alumnista sa britanskih univerziteta.
Podsjećanja radi, Pobjeda je ranije objavila da je rad crnogorskih civilnih organizacija, samo prošle godine, građane EU ko- štao najmanje 4.219.482 eura. Te podatke naš list dobio je iz Delegacije EU u Podgorici, odakle nam je saopšteno da je, na osnovu 16 ugovora, našim NVO dato čitavih 2.549.143 eura samo za redovan rad. Osim tog iznosa, domaće NVO su, posredstvom IPA fondova, dobile još 960.891 euro bespovratne pomoći u okviru programa za unapređenje socijalne inkluzije i zapošljivosti najranjivijih i najugroženijih grupa na tržištu rada, kao i dodatnih 709.448 eura, kroz program prekogranične saradnje između Crne Gore i susjednih zemalja.
Bespovratna pomoć
Iz Delegacije su, takođe, pojasnili i da bespovratnu pomoć nevladinim organizacijama može da dodjeljuje i Evropska komisija direktno ili države članice EU, te da takvi vidovi bespovratne pomoći nijesu uklju- čeni u iznose koje su nam oni saopštili. A osim iz budžeta Delegacije EU, evropskih institucija i me- đunarodnih ambasada naš civilni sektor značajna sredstva na godišnjem nivou crpi i iz nacionalne kase, odnosno posredstvom Komisije za raspodjelu dijela prihoda od igara na sreću.
Valja napomenuti da svi ovi podaci izlaze na vidjelo u trenutku kada koalicija od 198 NVO praktično ucjenjuje Vladu da će, ukoliko ne povuče predloge zakona o izmjenama i dopunama zakona o NVO i igrama na sreću, kojim je predviđeno smanjenje finansijske podrške civilnim organizacijama iz dr- žavnog budžeta, izaći iz grupa i radnih tijela koje je formirala Vlada.
Pobjeda