Društvo

Bisel: Roditelji sami da odaberu model rada sa djecom s posebnim potrebama

Zemlje u okviru Globalnog partnerstva za zaustavljanje nasilja nad djecom, čiji će član uskoro postati i Crna Gora, dijele iskustva i izazove u toj oblasti, kazala je direktorka Suzan Bisel.
Bisel: Roditelji sami da odaberu model rada sa djecom s posebnim potrebama
Portal AnalitikaIzvor

- Ipak, mi ne prenosimo bukvalno programe, ne tražimo od neke države da uradi isto što je uradila neka druga, već da pogledaju principe programa i vide šta je relevantno za usvajanje u njihovoj zemlji - precizirala je ona u intervjuu za agenciju MINA.

Ona je ocijenila da je u Crnoj Gori odrađen impresivan posao u prethodne tri godine u prevenciji institucionalizacije djece sa nekom vrstom smetnji u razvoju.

- Ona treba da ostanu u porodicama, a socijalni radnici da im pomažu u tome kako da rade sa djecom i odgajaju ih napravi način - rekla je Bisel.

Ona je saopštila da su neka istraživanja pokazala da roditelji djece sa smetnjama u razvoju nekad ne znaju šta da rade, ili su frustrirani. Zato smatra da „treninzi i neke intervencije mogu da pomognu roditeljima da odgajaju djecu na pravi način”.

Bisel je pojasnila da pozitivno roditeljstvo podrazumijeva i isključivanje tjelesnog kažnjavanja u školama, koje i dalje postoji u nekim državama.

Kako je rekla, mnogo je modela iz drugih država koji se mogu prenijeti u zemlje poput Crne Gore - treninzi u malim grupama gdje roditelji i staratelji dolaze zajedno, posjete kućama gdje socijalni radnici ili sestre rade sa mladim roditeljima i onlajn treninzi roditelja. Zato potcrtava značaj toga da roditelji sami odaberu model koji odgovara njihovim potrebama.

- Brzi način života doveo do toga da roditelji, nakon stresnog dana, često dođu frustrirani kući. Mislim da se svi možemo identifikovati sa tom frustracijom. Popijte kafu, duboko udahnite i onda nastavite - navela je Bisel, objašnjavajući da je se to uči u okviru treninga pozitivnog roditeljstva.

Kako je kazala, pozitivno roditeljstvo znači roditeljstvo bez nasilja u bilo kom smislu.

- Ne treba se odmah ljutiti na dijete, pokušavaš da ga odvratiš ako nešto radi pogrešno, treba razgovarati sa njim i objasniti mu o čemu se radi. Dijete usvaja obrazac ponašanja roditelja, tu postoji povezanost, ali da ne mora da znači da će svako dijete koje je bilo podignuto u nasilju, postati nasilnik kao odrasla osoba. Uz adekvatnu podršku, današnji roditelji koji su kao djeca bili izloženi nasilju mogu drugačije i bolje postupati sa svojom djecom - zaključila je Bisel.

Mina

Foto: UN/Jean Marc Ferre

 

Portal Analitika