Crna hronika

Dinamitaši na snimcima radara

Uprava pomorske sigurnosti nije do sada dobila nijednu prijavu, niti zahtjev da asistira prilikom lociranja plovila sa kojih se eksplozivom riba izlovljava na morskim grebenima i brodskim olupinama, ali je spremna i tehnički opremljena da pomogne nadležnim državnim organima da se taj problem otkloni, piše Pobjeda.
Dinamitaši na snimcima radara
Portal AnalitikaIzvor

Kako je na upit Pobjede kazao v.d. direktora Uprave pomorske sigurnosti Safet Kočan, sistem nadzora na moru omogućava lociranje i praćenje kretanja i najmanjeg plovnog objekta ili čamca, a podaci o dešavanju na moru pohranjuju se i čuvaju tokom 120 dana, tako da se svaka potenicijalna negularnost može ispitati.

Sve se evidentira

“Naravno, to podrazumijeva blagovremeni zahtjev, tako da apelujem da se sumnje i neregularnosti prijave, navede okvirni sat, datum i približna pozicija, kada je uočeno plovilo koje koristi eksploziv za uništavanje grebena i podmorja. Na osnovu toga se može ispitati kretanje takvog plovila, zadržavanje na određenim lokacijama i time pomoći policiji, lučkoj kapetaniji ili inspekcijskim službama da preduzmu dalje korake iz svoje nadležnosti”, kaže Kočan.

On je istakao da Uprava ima odličnu saradnju sa policijom, lučkim kapetanijama i mornaricom. Zajednički utiču da se zaustavi uplovljavanje nelegalnih ribarica ili nedozvoljena vožnja skutera, a brzo reaguju u slučaju potrebe spašavanja i evakuacije na moru.

“Tako da ni problem koji navodite ne može biti izuzetak,samo, kako sam naveo, moramo dobiti input, odosno prijavu po kojoj imamo obavezu da reagujemo, i dalje o svemu obavijestimo policiju i lučku kapetaniju. Ujedno, o detaljima i povratnim informacijama o tome što su drugi državni organi preduzeli obavještavamo onoga ko je javio i uočio neregularnost na moru. To je naša obaveza i koncept rada kojeg se držimo”, kazao je Kočan.

Na pitanje kako je regulisana plovidba u našim vodama, odnosno kako Uprava kontroliše zonu od 12 nautičkih milja Kočan ističe da je nadzor stalan.

“Uprava pomorske sigurnosti, je nakon uspješne realizacije projekta IPA 1 uspostila VTMIS sistem za nadzor i kontrolu pomorskog saobraćaja (Vessel Traffic Management and Information System). To podrazaumijeva danonoćni monitornig kompletnog teritorijalnog mora i unutrašnjih morskih voda”, ističe on.

Sistem kontrole

Kočan dodaje da je prijava brodova obavezna za sve koji dolaze ili napuštaju crnogorske luke i to u skladu sa pravilnikom i obrascima koje brodovi moraju preko pomorskih agenata dostaviti 24 sata prije dolaska u luku.

Paralelno sa tim postoji obaveza javljanja brodova i plovila o ulasku u teritorijalno more, bilo iz međunarodnih ili unutrašnjih voda.

“Propisana je VTS procedura koja definiše veličinu plovnog objekta i nosivost onih koji su dužni da se javljaju centru u Dobroj Vodi. Operateri sve vrijeme uz sofistiticranu opremu prate kretanje brodova i daju sve potrebne informacije za pomorski saobraćaj”, navodi Kočan.

Pored brodova opremljenih AIS uređajem (sistem za automatsku identifikaciju brodova), sistem detektuje sva plovila koja su u dometu radara sposobnih da identifikuju i najmanju metu u zoni od gotovo 100 milja.

“Ako se prijavi da postoji sumnja da se sa nekog plovila obavlja nezakonita aktivnost, mi možemo da pratimo to plovilo, zabilježimo putanju, tačke zaustavljanja, dakle sve podatke i da o tome izvještavamo lučku kapetaniju i plovnu jedinicu policije. Šta plovilo i posada radi ne možemo znati, ali ako dobijemo prijavu da se sumnja da se, recimo, krivolov eksplozivom dogodio određenog dana moguće je sprovesti kontrolu u koordinaciji sa drugim organima. Snimljeni materijali čuvaju se 120 dana i to nam omogućava sistem i tehnologija koja je u primjeni”, zaključuje Kočan.

Pobjeda

Portal Analitika