Na jednom od najprestižnijih vinskih ocjenjivanja na svijetu, Decanter World Wine Awards DWWA 2017, održanom u Londonu, crnogorske Plantaže zabiježile su istorijski uspjeh osvojivši zlatnu medalju za svoje premijum vino Stari Podrum cabernet sauvignon 2012.
Na Decanterovom takmičenju ove godine ocjenjivano je više od 17.200 vina iz svih djelova svijeta, a sudijskim žirijem sa 219 članova, među kojima čak 65 nosilaca titule Master of Wine i 20 Master Sommeliera, predsjedavali su Gerard Baset MW MS OBE, Michael Hill Smith MW i Sarah Jane Evans MW.
Uspjeh vina iz Plantaža utoliko je veći ako se zna da se na takmičenju DWWA primjenjuju izuzetno strogi kriterijumi, pa zlatne medalje osvajaju samo vina ocijenjena sa preko 95 poena. Medalja za Stari podrum cabernet sauvignon 2012, prvo je Decanterovo zlato za vino iz Crne Gore u dosadašnjoj istoriji takmičenja.
Sva vina koja se pošalju na Dekanterovo takmičenje degustiraju se „na slijepo“ po sistemu panela, od koji svaki ima svog predsjednika. Svaki od panela specijalizovan je za određenu vinsku regiju ili stil vina. Na Dekanterovom ocjenjivanju ove godine takmičilo se 17.200 vina iz cijelog sveta, što je rast od čak 8% u odnosu na predhodnu godinu.
„Kada smo 2004. počeli da organizujemo DWWA niko od nas nije mogao ni da pretpostavi da ćemo ikada imati preko 17.000 uzoraka. Do toga smo došli jer su vinari, trgovci i konzumenti vina prepoznali da iza naših rezultatata i medalja stoji istinski rigorozan postupak ocjenjivanja podržan najvećim vinskim autoritetima svijeta.“ – kaže Sara Kemp, direktorka Dekantera.
Vina koja osvajaju medalje prolaze po nekoliko krugova ocjenjivanja, a najbolja bivaju ponovo provjerena od najvećih autoriteta koji stoje na čelu sudijskog žirija.
„Nama je važno da kada potrošači vide našu medalju na nekom vinu, da znaju da ona zaista nešto znači“ – ističe Žerar Base MW MS OBE, predsjednik Dekanterove komisije.
Na toliki broj prijavljenih vina, ove godine dodijeljeno je samo 455 zlatnih medalja, odnosno, samo 3 odsto! Ta informacija najslikovitije opisuje značaj zlatne medalje osvojene na Dekanteru i ilustruje veličinu uspjeha vina iz Plantaža.

Od prvih početaka do danas vina Plantaža učestvuju na svim važnim međunarodnim ocjenjivanjima vina što danas broji daleko preko 800 osvojenih medalja, a još daleke 1907. godine na smotri vina u Londonu Vranac iz Crne Gore osvojio je prvu nagradu. Danas, 110 godina kasnije Plantaže ponosno potvrđuju, po ko zna koji put, kvalitet vina iz Crne Gore.
Cabernet sauvignon Stari podrum 2012, najnovije je vino u krunskoj seriji Zlatnih berbi kompanije Plantaže, koji je svoju premijeru doživio krajem prošle godine.
Osim vina Stari podrum cabernet sauvignon 2012 koje je odlikovano najsjajnijim odličjem – zlatom, Vranac Reserve 2011 je dobio srebrnu medalju, dok su se vina Pro Anima pinot blanc 2015, Chardonnay Barrique 2013, Vladika 2013 i Medun 2011 okitila bronzanim medaljama.
Ko su Master of Wine?
U sudijskom panelu Dekantera ove godine sjedelo je čak 65 nosilaca titule Master of Wine. To je vjerovatno najveće smotra vinskih stručnjaka tako visokog ranga na jednom mjestu. U cijelom svijetu trenutno ima samo 354 nosilaca ove prestižne titule, koji dolaze iz 28 zemalja. Titulu dodeljuje Master of Wine insititut, osnovan 1955. godine u Londonu, sa ciljem da organizuje profesionalno vinsko znanje na najvišem nivou. Na početku je studijski program bio namijenjen samo Britancima i to isključivo profesionalcima iz oblasti trgovine. Od 1983. godine Master of Wine studije otvorene su i za polaznike iz drugih zemalja i drugih profesionalnih oblasti povezanih sa vinom, pa su tako nosioci titule danas i vinari, novinari, konsultanti i vinski edukatori. Potrebne kvalifikacije za upis podrazumijevaju WSET Diplomu ili fakultetsku diplomu iz vinogradarstva ili vinarstva, položen prijemni ispit i najmanje pet godina iskustva u poslu sa vinom. Nakon toga slijedi zahtjevan studijski program koji je moguće završiti najmanje za tri, a najviše za šest godina. Većina nosilaca titule Master of Wine radi za neku od moćnih internacionalnih vinskih kuća, a među njima ima i izuzetno uticajnih publicista, vinskih kritičara i autoriteta poput Žerara Basea, Džensis Robinson, Tima Etkina, Majkla Brodbenta, Džulije Harding, Kerolajn Gilbi i drugih.
Malim serijama i pažljivim selekcijama ka svjetskom vrhu
«Vina iz linije Stari podrum svojim uspjehom pokazala su pravu snagu Plantaža i potencijal crnogorskog podneblja. Posebno smo ponosni na uspjeh kaberne sovinjona jer dokazuje da na našem teroaru, pored vranca, kratošije i drugih autohtonih sorti, internacionalne sorte takođe daju vrhunske rezultate. Sve to nije slučajno, već je rezultat ulaganja u vrhunski proizvod. Planiranjem, selekcijom i dugotrajnim pažljivim radom došli smo do potvrde kvaliteta i našeg potencijala, što su prepoznali i potrošači, ne samo u Crnoj Gori i zemljama regije, već širom svijeta.» istakao je Veselin Đurišić, direktor marketinga i prodaje kompanije Plantaže i dodao: «Postupak proizvodnje vina iz Starog podruma podrazumiijeva selekciju najboljeg grožđa sa mikrolokaliteta Šipčanik, koje se bere ručno i prerađuje u novom, posebno opremljenom pogonu Starog podruma. Samo u najboljim godinama, sa parcela koje su pokazale da daju najkvalitetnije grožđe, pažljivo biramo rod koji ćemo pretočiti u Stari podrum. Iz tog razloga su naše serije premijum vina ograničene na svega nekoliko hiljada boca. Vina iz serije Stari podrum za kratko vrijeme stekla su visoku reputaciju među poznavaocima vina, a mnogi ekskluzivni restorani i hoteli uvrstili su ih u vinske karte. Naša premijum vina na najbolji način odražavaju horizonte ka kojima Plantaže teže. Posebno nam je zadovoljstvo što smo postali dostojan takmac u segmentu bijelih vina koja su bila u dobroj mjeri zapostavljena agresivnom najezdom ovih vina posebno iz regiona. Medalje na Dekanteru za naše vino Pro anima pinot blanc i Chardonnay barrique, dovoljno govore o našem osvajanju tehnologije i našem očekivanju rasta prodaje u ovom segmentu, kako na domaćem tako i na svim ino tržištima. Na najbolji način smo demantovali famu, koju je razvijala naša konkurencija, o tome da su naša crvena vina izvanredna ali da zaostajemo u segmentu bijelih vina. Nagrade sa najvećih svjetskih smotri su nam, iz tog razloga, veoma značajne. »
Plantaže na Dekanterovoj smotri vina
U Londonu, na smotri vina sa Balkana i Mediterana, među 50 vinarija iz 17 regiona sa ovih meridijana svoja vina prezentovala je i Kompanija «13.jul Plantaže», jedina iz Crne Gore.
Izložba vina organizovana je od strane jednog od najprestižnijih vinskih magazine na svijetu, Decanter, u Landmark hotelu, a tokom šest sati izložbe, vinski štand Plantaža posjetilo je na stotine ljubitelja vina, somelijera i vinskih trgovaca. Svi su se složili u jednom, “ova vina su fantastična”!
Iz širokog portfolija Plantaža predstavljeno je osam vina. Pjenušavi suvi Val je izazvao oduševljenje londonske publike, poznate kao ozbiljni potrošači pjenušavaca u svijetu. Veliko interesovanje izazvale su autohtone sorte Crne Gore, krstač i vranac. Londonskoj publici predstavljen je Vranac iz klasične linije koji je magazin Decanter u julu 2013. godine proglasio za vino mjeseca kao vino koje ima najbolji odnos cijena/kvalitet, a koji se može već nekoliko godina naći na tržistu Velike Britanije. I ovom prilikom je Vranac potvrdilo svoju vrijednost i karakter. Čuveni ProCorde pobrao je mnogo dobrih utisaka, kako zbog ukusa, tako i zbog posebnog pristupa tehnologiji i povećanog sadržaja proantocijanidola.
Vladika je pokazao raskoš sorte vranaac, ali i otvorenost da se sljubljuje sa internacionlanim sortama. Vranac Barrique kao pravi izraz snage podneblja donio je u London vranac u svoj svojoj snazi. Vranac Reserve pak elegantnu i kompleksnu kombinaciju sorte i podneblja Crne Gore. Cjelodnevna gužva na štandu Plantaža govori koliko su Crna Gora i autohtone sorte uz poznate internacionalne interesante potrošačima, kao i podneblje sa kojeg vina Plantaža dolaze te koliki je potencijal ovog ozbiljnog tržišta za vrhunska vina Plantaža i u budućnosti.

Plantaže- vina kojima svijet vjeruje
Plantaže izvoze vina u 43 zemlje svijeta sa prodajom od oko 14,5 miliona flaša, što čini oko 60 odsto od ukupne godišnje proizvodnje. Od dalekog istoka, preko srednje i centralne Evrope do dalekog zapada, Plantaže su jedna od malobrojnih kompanija u svijetu čija vina se mogu naći na gotovo svim kontinentima. Osim zastupljenosti u velikim trgovinskim lancima širom svijeta Plantaže vina redovna su i na vinskim kartama nekih od najekskluzivnijih restorana po svijetu.