Portal Axios poziva se na dva izvora koji tvrde da imaju saznanja iz prve ruke o ovom potezu. Trampovu šokantnu odluku prvo će elaborirati Američka agencija za zaštitu životne sredine - EPA, tačnije njen trenutni predsjedavajući administrator Skot Pruit, i zatim odlučiti hoće li verifikovati predsjednikovu uredbu. Ukoliko odluče da usvoje Trampovu odluku, proces povlačenja trajaće tri godine.
Tramp je danas na Twirter-u ponovio da će za nekoliko dana objaviti svoju odluku o Pariskom klimatskom sporazumu.
Predsjednik SAD je na prošlonedeljnom sastanku na samitu NATO u Briselu rekao da mu „treba još vremena da razmisli o obnovi klimatskog sporazuma“, zbog čega ga nije podržao, kao što su to uradile ostale članice Alijanse.
Ukoliko ova odluka bude potvrđena, biće to nastavak demontaže nasljeđa Baraka Obame, koji je najzaslužniji što su SAD potpisale sporazum od krucijalne važnosti za očuvanje životne sredine i planete.
Donald Tramp je još tokom kampanje isticao da je protiv Pariskog sporazuma, a to je ponovio i u aprilu ove godine, rekavši da je u pitanju „jednostrani dogovor koji ne donosi benefite Americi“. Tramp je istakao da bi potpuno poštovanje klimatskog sporazuma smanjilo BDP Sjedinjenih Država za 2,5 triliona dolara u narednoj dekadi.
- Taj sporazum zahtijeva zatvaranje fabrika širom zemlje. Ljudi će izgubiti posao. To je neprihvatljivo - rekao je tada Tramp.
Pariski sporazum o klimatskim promjenama je klimatski sporazum potpisan na 21. zasijedanju Konferencije stranaka - COP 21 Okvirne konvencije Ujedinjenih naroda o promeni klime - UNFCCC u Parizu 2015. godine. Sporazum je postignut 12. decembra 2015. godine, a stupio je na snagu 4. oktobra naredne godine nakon ratifikacije Evropske unije. Do decembra 2016. godine sporazum su potpisale 194 države članice UNFCCC-a, a njih 118 su ga ratifikovale.