Društvo

Blažić: Nijedna institucija nije legitimna

U Crnoj Gori nijedna državna institucija nije legitimna, jer nema zakona o parlamentu, predsjedniku države, Vladi, ministarstvima, ni drugim organima uprave, ocijenio je dekan Fakulteta za evropske i državne studijeĐorđije Blažić, na tribini u Nikšiću.
Blažić: Nijedna institucija nije legitimna
Portal AnalitikaIzvor

Tribinu pod nazivom Izgradnja legalnih institucija sistema i fer i slobodni izbori organizovala je Građanska inicijativa Za nas, nakon koje je centralnim gradskim ulicama organizovana i protestna šetnja, koju su podržale i korisnice naknada sa troje i više djece.

Blaižć je konstatovao da je očekivano da nema najviših državnih institucija pod zaknodavnom kontrolom, jer se onda "može raditi šta hoće, ne mogu se kontrolisati i nema odgovornosti".

On je kazao da vlasti odgovara takvo stanje, ali i dobrom dijelu opozicije, iako su svima "usta puna" vladavine prava i zbog toga neće da se potrude da uđu u suštinu rješavanja problema, već se bave perifernim pitanjima.

Prema riječima Blažića, sve dok se ne poštuju Ustav i zakoni i ne riješi se to prioritetno pitanje, uzalud će se pričati o prelaznim, naknadnim, dolaznim ili odlaznim vladama, jer opet neće biti legitimiteta.

„U Crnoj Gori je izrastao mnogo veliki korov, koji više ne može da se ukloni pesticidima i ova zemlja, ako misl da krene naprijed, mora da pretrpi veliko oranje, da bi tek tada počeli da gradimo institucije sistema“, smatra Blažić. 

Poslanica Demosa, Anka Vukićević, podsjetila je na kratki period rada u Vladi izbornog povjerenja i kazala da rezultati postoje, jer se pokazalo da može drugačije, otvorenije, da mogu da se kontrolišu tokovi novca i da građani imaju pravo da znaju šta se dešava u institucijama sistema.

Vukićević je podsjetila da je bila zamjenica direktora Centra za socijalni rad i navela da su te institucije rudnici glasača Demokratske partije socijalista (DPS), jer je zloupotrijebljena nevolja građana.

Govoreći o korisnicama naknada sa troje i više djece, Vukićević je kazala da se majkama ukida to pravo, jer je DPS shvatio da 22 hiljade žena više neće moći da kontroliše, kao ni 100 hiljada članova njihovih porodica.

Građanski aktivista, Velibor Ivanović ,kazao je da je ključna riječ aktivnosti te neformalne inicijative građana promjena, jer je očigledno da ovaj sistem ne funkcioniše i da Crna Gora tenutno nije dobro mjesto za život.

„Zvanična informacija je da je trećina budžeta u Crnoj Gori prazna, kao i da od 15. decembra ne traje proces predpristupnih pregovora sa Evropskom Unijom, što znači da šest mjeseci mi stojimo u kaljuzi“, kazao je Ivanović. 

U ime Građanske inicijative, Ognjen Jovović, ocijenio je da u državi u kojoj ima zvanično tri „zviždača“ građani ne postoje i crnogorski Ustav je najgora forma u kom ima toliko fašizoidnosti da je to zastrašujuće. 

„A čudimo se zašto živimo u svijetu partitokratije, ne zato što je lijepa, već što je profitabilna. I dok god se ne postavi pitanje kako je moguće da se lider partije bira četvrti put za predsjednika, kako onda da uspostavi demokaratiju u državi, kada je u stranci nesmjenjiv“, zapitao je Jovović.

On je pozvao na građansku neposlušnost u ividu, naprimjer, neplaćanja računa za struju i ocijenio da sigurno ima 150 hiljada ljudi koji su protiv sistema, pa kada bi otkazali poslušnost sistem ne bi sigurno preživio.

„Ovaj sistem je u krizi, a bolest se jedino produbljivanjem krize liječi, i treba ga sasjeći u korijenu. I ne treba očekivati da će političke stranke donijeti promjene, jer to su uhljebi koji životare na račun naroda. Njima prvo treba ukazati neposlušnost i onemogućiti im pravo koje su sebi dali da se bave politikom“, rekao je Jovović.

On je ocijenio da je vrijeme prezrelo i da je sve trulo, jer se živi u zemlji paradoksa koja se raspada, u ostacima države, jer je vlast sebe izjednačila sa vlasništvom, što potvrđuje priča o koncesijama.

„Mi smo duboko kriminalizovano društvo i od Berlinskg kongresa kada smo dobili državu nijesmo uspjeli da je konstituišemo, jer su je sve vlasti branile mačem. I zato je promjena vlasti u ovom sistemu jako skupa, jer su u pitanju privilegije“, rekao je Jovović.

Prema njegovim riječima, sistem u Crnoj Gori se oporavlja nacionalizacijom i povratkom "otetog" i tu priču treba da pričaju i opozicionari.

Jovović je kazao da opozicionari ne pričaju o Zakonu o lustraciji, jer bi i polovina njih tome podlegla iz razloga što imaju isti sistem vrijednosti kao vlast.

„Situacija je izuzetno ozbiljna,zemlja je potpuno posrnula, i ne očekujemo da ćemo kroz postojeće stanje nešto promijeniti. Opozicioni predstavnici već pričaju oko predsjedničkog kandidata, a ne znaju da će ih ovaj (Đukanović) počistiti u prvom krugu. Drugi idu logikom grad, po grad, ali je svaka priča o izborima besmislena“, ocijenio je Jovović.

On je ukazao da je jedna od solucija da „oligarsi iz partija konačno sjednu za isti sto da usaglase zajedničku platformu koja će značiti bojkot svih institucija, jer se ne može bojkotovati parlament, a imati odbornike u lokalnim Skupštinama“.

„Vraćanje mandata narodu je prvi uslov, a drugi širenje svih kritičkih nezadovoljnih organizacija koje smatraju da treba nešto promijeniti. Ono što vjerujem da je moguće da se sjedne sa ozbiljnim ljudima iz međunarodnih institucija i organizacija, jer se mora imati podrška i formirati prelaznu vladu koja će trajati minimum četiri godine da očisti sistem od uhljeba i pripremi uslove za fer izbore“, rekao je Jovović.

Portal Analitika