Politika

OEBS: Proaktivniji DIK, uslov boravišta i više žena na ključnim mjestima

U cilju unapređenja izbornog procesa u Crnoj Gori trebalo bi razmotriti reformu izbornog zakonodavstva, navedeno je u Konačnom izvještaju posmatračke misije OSCE/ ODIHR sa posljednjih parlamentarnih izbora.
OEBS: Proaktivniji DIK, uslov boravišta i više žena na ključnim mjestima
Portal AnalitikaIzvor

Među prioritetnim preporuka­ma, koj e trenutno Roman JakiČ sa saradnicima predstavlja političkimpartijama, navedena je potreba za proaktivnijom ulo­gom DIK-a u smislu pravovre­menog donošenja propisa, koji se odnose na nedostatke i ne­dosljednosti izbornog zakona, kao i obezbjeđivanja njihove dosljedne primjene.

 

Sesije

 

Dodaje se i da medijima treba omogućiti pristup svim sesija­ma Državne izborne komisije i da DIK treba da blagovremeno objavljuje sva relevantna do­kumenta i odluke.

- Uslov boravišta i zakonske nadležnosti za glasanje treba izmijeniti tako da budu u skla-

du sa Ustavom, kao i međuna­rodnim obavezama i dobrom praksom. Da bi se obezbijedila bolja ravnoteža između muškaraca i žena koje obavljaju javne funkcije, političke stranke bi trebalo da razmotre interne mjere imenovanja žena za više pozicije u okviru stranačke strukture, ali i da povećaju vidljivost ženskih kandidata to­kom izborne kampanje - nave­deno je u preporukama. Preporučuje se, takođe, sprovođenje mjera za obezbjeđivanje nepristrasnosti i profesio­nalizma organa za sprovođenje izbora.

- Mogao bi se razmotriti i uslov da članovi potpišu kodeks po­našanja kako bi se osigurala njihova nepristrasnost, profe­sionalnosti neutralnost.

KapacitetiDIK-a

Vise napora treba uložiti u do­datno povećanje ljudskih i ope­rativnih kapaciteta DIK-a. Trebalo bi razmotriti pojašnje­nje uloge ovlašćenih predstav­nika i ograničavanje njihove direktne uključenosti u proces donošenja odluka - preporuči­li su eksperti.

Savjetuju i da DIK dostavi uputstva svim edukatorima ka­ko bi se obezbijedila obuka na svim nivoima.

U cilju obezbjeđenja zaštite ličnih podataka treba regulisati proces davanja pristupa elektronskoj bazi po­dataka birača političkim stran­kama i predstavnicima civilnog društva i ograničavanje dostu­pnosti osjetljivih podataka. - Izborni i Zakon o biračkom spisku treba sprovoditi u skla­du sa Zakonom o zaštiti ličnih podataka. Treba razmotriti uklanjanje ograničenja na pot­pisivanje u prilog samo jedne liste kandidata. Preporuka je i da se izborni zakon dopuni i jasno definiše zvaničan početak i kraj kampanje. Političke stran­ke bi tebalo da se usaglase o usvajanju Etičkog kodeksa to­kom izborne kampanje - nave­deno je u preporukama.

Nezavisno tijelo za medije

Treba, kako se dodaje, razmotriti i uslov da izbor­ni takmičari dostavljaju privremene izvještaje o troškovima kampanje prije izbornog dana. Kada je riječ o medijima, preporučuje se da nadzor zakonske usklađenosti medija tokom izborne kampanje ojača osnivanjem proaktivnog nezavisnog tijela koje bi bilo ovlašćeno da odlučuje po žalbama i preduzima mjere protiv kršenja zakona.

- Bilo bi korisno izmijeniti postojeći zakonski okvir za medije u dijelu koji se tiče definisanja političkog oglašavanja. Savjetuje se da javni mediji učine dodatne napore za aktivno praćenje kampanje na nepristrasan i profesionalan način, umje­sto oslanjanja na dostavlja­nje materijala od političkih stranaka - smatraju eksperti. Oni dodaju i da bi rok za rješavanje izbornih sporova mogao biti produžen, a da bi DIK trebao razmotriti mogućnost javnog tabeliranja rezultata, kao i detaljnije regulisanje procedura tabeliranja OlK-a.

Pobjeda

 

Portal Analitika