- Smatram da će koalicija koja je istakla Ramuša Haradinaja za kandidata za premijera Kosova dobiti pravo da formira vladu. Nakon toga pitanje o pograničnoj demarkaciji sa Crnom Gorom još neko vrijeme će ostati na mrtvoj tački, ali to i dalje ostaje unutrašnji problem Kosova i nije stvar zbog koje se zaoštravaju odnosi sa Crnom Gorom - kazao je Vlasi za Pobjedu. On vjeruje da će se kasnije ipak naći način da se ta odluka donese u kosovskoj Skupštini.
- Ja smatram da će Haradinaj kad dobije premijersko mjesto uvidjeti da sa pozicije vlasti stvari izgledaju drugačije, tako da će se naći neka mogućnost da Sporazum o demarkaciji sa Crnom Gorom prođe i bude ratifikovan u parlamentu Kosova - rekao je Vlasi. On je naglasio da je Crna Gora sada članica NATO-a.
- To je granica sa NATO, odnosno sa državom koja je članica NATO, i ipak će se naći neko rješenje za to unutrašnje pitanje Kosova, a ne međudržavno pitanje sa Crnom Gorom - smatra Vlasi. Sjedinjene Američke Države (SAD) pozvale su ranije kosovske političke partije da ratifikuju Sporazum o pograničnoj demarkaciji sa Crnom Gorom, upozorivši da odgađanje ratifikacije šteti kredibilitetu Kosova na međunarodnoj sceni.
- Ostajemo u potpunosti ubijeđeni, nakon opsežne revizije od strane eksperata Vlade SAD, da je linija pogranične demarkacije, koja je uspostavljena Sporazumom, ispravno iscrtana - naveli su ranije predstavnici SAD-a. I visoka predstavnica Evropske unije za spoljnu politiku i bezbjednost Federika Mogerini poručila je nedavno da je posljednji trenutak da Priština ratifikuje Sporazum o demarkaciji granice sa Crnom Gorom, što je jedini preostali uslov za liberalizaciju viza za građane Kosova. Kosovska opozicija tražila je poništenje Sporazuma o demarkaciji, tvrdeći da je načinjen na štetu Kosova i zbog toga je blokirala rad parlamenta. Sporazum o državnoj granici između Crne Gore i Kosova potpisan je 26. avgusta 2015. godine u Beču, nakon trogodišnjih pregovora komisija za granicu. U skladu sa odredbom člana 12 potpisanog Sporazuma, Crna Gora i Kosovo obavezali su se da će potvrditi, odnosno ratifikovati Sporazum u cilju stupanja na snagu. Skupština Crne Gore je na sjednici 28. decembra 2015. godine donijela Zakon o potvrđivanju ovog Sporazuma, uz očekivanje da i Skup- ština Kosova izvrši njegovo potvrđivanje, odnosno ratifikaciju. Nezavisna međunarodna ekspertska komisija, sastavljena od predstavnika Sjedinjenih Američkih Država, Velike Britanije i Njemačke, koju je angažovala tadašnja predsjednica Kosova sa zadatkom da ocijene proces razgraničenja sa Crnom Gorom, konstatovala je 29. marta 2016. godine da nijesu pronašli nepravilnosti u procesu razgraničenja. (Pobjeda)