''Prvi ugovor sa Alijansom Crna Gora je uspostavila 14. decembra 2006. godine, svega šest mjeseci nakon obnove nezavisnosti i bilo je jasno da ono što smo zapisali u Deklaraciji nezavisnosti zaista i želimo da ispunimo. Decenija punog mrkotrpnog rada napokon je urodila plodom. Napomenuo bih da je cio ovaj proces završen u malo više od godinu dana od potpisivanja protokola u Briselu'', naveo je Marković
On se zahvalio svim prisutnim koji su dali oprinos da se ovaj proces okonča u, kako je rekao, gotovo rekordnom roku.
''Vi ste najbolje poznavali Crnu Goru i svjedočili kako se transformiše i mijenja u jedno savremeno društvo koje je do juče bilo osuđeno na balkansku zaostalost za savremenim svijetom, kako civilizacijski, tako i tehnološki'', poručio je Marković.
Crnogorski premijer je dodao da je članstvo naše zemlje u NATO-u istorijski događaj i civilizacijski iskorak.

''Mi smo posvećeno radili i ispunjavali obaveze na ovom putu i to se vrednovalo. Bitno je istaći da Crna Gora nije primljena kao ostale države. Crna Gora je jedina zemlja koja je u NATO primljena sama i to u vremenu kada se svijet bori sa novim sigurnosnim i mnogim drugim izazovima. Svjesni smo da mir na Balkanu nije lako postići, ali taj cilje nije nedostižan. Sa Crnom Gorom u NATO-u bliži smo tom cilju i stabilnosti na Balkanu. Mi smo svjesni svoje uloge kao članice. Naš proces reformi nije zaustavljen 5. juna, baš suprotno, reforme će se i dalje nastaviti. Nastaviće se i komunikacija sa građanima, informisanost o svim benefitima i o našoj ulozi kao članici. Nastavićemo da dajemo pun doprinos kako ispunjavajući svoje obaveze, tako i u borbi protiv terorizma'', kazao je Marković.
Premijer je dodao da će Crna Gora naporno raditi i da će do kraja godine izvesti akcioni plan za ispunjavanje obaveza.
Ambasador Mađarske u Crnoj Gori Kristijan Poša, čestitao je punopravno člasntvo naše družave u NATO savezu, kazavši da smo dostigli misiju koju je bilo lako zamisliti ali definitivno ne i lako ispuniti.
''Crna Gora je tek prije 11 godina obnovila državnost, a danas je već punopravna članica NATO-a. To je rečenica koju je lako izgovoriti, ali ne i postići. Takođe, politička dešavanja koja se bilježe minulih godina još više doprinose vašem dostignuću. Crna Gora nije samo napravila planove, već ih je i realizovala za bolju i sigurniju budućnost svojih građana'', kazao je Poša.
On je dodao da će i u narednom cilju Crna Gora imati punu podršku Mađarske.

''Ispunili ste dva od tri cilja - obnovu nezavisnosti i članstvo u NATO, te vam preostaju samo EU integraije. Kao i do sada, imaćete potpunu podršku Mađarske, a siguran sam i svih država čiji predstavnici sjede danas sa nama. Crna Gora je počela da uređuje mnoge civilizacijske tokove, naravno biti članica tako važne organizacije ne donosi samo benefite, već nosi i određene odgovornosti. Tako da sam siguran da će Crna Gora zajedno sa nama raditi da famozna politika otvorenih vrata ostane otvorena za sve države koje imaju iste ciljeve koje ste i vi imali. Sada je zajednički cilj da ta vrata još više raširimo'', kazao je Poša.
On je istakao da je za dvije i po godine koliko je trenutna delegacija Mađarske obavljala svoje dužnosti u Crnoj Gori, crnogorskoj javnosti pruženo preko 100 intervjua koji su za cilj imali predstavljanje benefita članstva u NATO-u. Poša je takođe naveo da oni nisu samo radili na promociji Alijanse u Crnoj Gori već i obratno.
''Razgovarali smo sa mladim,a sa starima, sa zaposlenima, sa nezaposlenima... Obilazili smo sve krajeve u Crnoj Gori. Međutim, nismo imali napadan pristup. Htjeli smo i saslušali smo apsolutno sve, i pozitivna i negativna mišljenja uzeli u obzir i promovisali NATO iz očiju nas koji smo već duže vrijeme članica. Međutim, naš cilj za ovo vrijeme nije bio da promovišemo samo NATO kod vas, već i Crnu Goru u NATO. Presudna razlika između vašeg članstva u NATO-u i našeg članstva u Varšavskom paktu je da tada nas niko nije pitao da li želimo da se priključimo i niko nije vodio debatu o tome. Vi ste mogli sami da izaberete i ubijeđen sam da ste donijeli ispravnu odluku'', zaključio je Poša.
Foto: gov.me