Abiznis

Simović: Vratili smo sa granice tri pošiljke pune pesticida

Zbog lošeg kvaliteta pošiljki sa spekta zdravstvene bezbjednosti crnogorska Vlada je u posljednjih 15 dana vratila sa granice tri pošiljke, u sektoru biljne proizvodnje. - saopštio je danas ministar poljoprivrede i ruralnog razvoja Milutin Simović.
Simović: Vratili smo sa granice tri pošiljke pune pesticida
Portal AnalitikaIzvor

Kako je naveo Simović, na današnjoj pres konferenciji povodom realizacije Javnog poziva za dodjelu podrške za nabavku mehanizacije, priključka i opreme, pošiljke su vraćene zbog povećanog sadržaja pesticida.

''Ove pošiljke su bile ispod nivoa potrebnog kvaliteta kada je po srijedi aspekt zdravstvene bezbjednosti. Tri pošiljke su vraćene jer su naše laboratorije utvrdile da se u njima nalazi povećan sadržaj pesticida'', naveo je Simović.

On je izrazio zadovoljstvo zbog podizanja stepena odgovornosti.

''Zadovoljni smo što smo uspjeli da podignemo stepen odgovornosti i učestalost analiza, te određenu količinu koja je trebala da završi na trpezama naših proizvođača vrtili nazad'', dodao je Simović.

simovic2

Simović je naveo da je iz Agrobudžeta ove godine poljoprivrednicima je na raspolaganju 31,5 miliona eura, a kroz 23 mjere ruralnog razvoja u okviru Agrobudžeta na raspolaganju je 18,7 miliona eura.

''Pored ovih sredstava, za unapređenje poljoprivredne proizvodnje i infrastrukture u ruralnim područjima, Ministarstvo je od Međunarodnog fonda za razvoj poljoprivrede (IFAD), obezbijedilo oko 4 miliona eura povoljnih kreditnih sredstava i bespovratnu podršku u iznosu od 2 miliona eura. Intenzivno se radi na stvaranju pretpostavki za povlačenje IPARD sredstava, a otpočeli smo pregovore sa Svjetskom bankom u cilju ugovaranja novog MIDAS projekta. U ovoj godini Ministarstvo je raspisalo 24 javna poziva za razne vidove podrške, od kojih se 18 odnosi na Politiku razvoja poljoprivrede i ruralni razvoj i to za:

Podršku razvoju vinogradarstva i vinarstva; Podršku podizanju i modernizaciji / opremanju proizvodnih voćnih zasada; Podršku razvoju maslinarstva; Podršku povrtarskoj proizvodnji; Podršku podizanju višegodišnjih zasada ljekovitog i aromatičnog bilja; Podršku unapređenju kvaliteta sirovog mlijeka; Podršku investicijama za navodnjavanje; Podršku organskoj proizvodnji; Podršku za nabavku organskog i konvencionalnog voska; Podršku za odabir odgajivača pčelinjih matica'', kazao je Simović.

simovic

Kako je dodao objavljeni su i do sada su zatvoreni javni pozivi za: Podršku unaprjeđenju stočnog fonda; Podršku za nabavku mehanizacije, priključaka i opreme u funkciji primarne proizvodnje; Podršku pokretanju poslovanja mladih poljoprivrednika; Podršku upravljanju stajskim đubrivom; Podršku ruralnom turizmu; Podršku za mlade pčelare početnike i za; Adaptaciju katuna.

''Ukupna podrška koju će dobiti poljoprivrednici kroz ovih 18 poziva iznosi 3,5 miliona eura. Po prvi put ove godine Ministarstvo poljoprivrede i ruralnog razvoja objavilo je Javni poziv za dodjelu podrške za nabavku mehanizacije, priključaka i opreme u funkciji primarne proizvodnje. Cilj kreiranja posebne mjere podrške za nabavku mehanizacije bio je da se proizvođačima omogući da kroz ostale javne pozive ostvare i podršku za druge segmente unapređenja proizvodnje, kao što su kupovina sadnica, stoke, modernizacija proizvodnje i druge u funkciji rasta proizvodnje, unapređenja standarda i konkuretnosti. Javni poziv je objavljen 3. marta 2017. godine i predviđeno je bilo da bude otvoren do 31. maja 2017. godine. Zbog velikog interesovanja poljoprivrednih proizvođača, Javni poziv je zaključen 24. marta 2017. godine'', istakao je Simović.

simovic3

Simović je dodao da je za 21 dan trajanja poziva primljeno je 348 aplikacija. U nabavku mehanizacije investirano je novih gotovo milion eura, (tačnije 983,401.60€). Podrška Ministarstva iznosila je oko pola miliona eura (485,660.77€). Ministarstvo je sačinilo ažurnu dokumentaciju o svakom korisniku podrške. Spisak korisnika biće objavljen na internet stranici Ministarstva poljoprivrede i ruralnog razvoja.

Portal Analitika