"Mišljenja smo da nije moguće ostvariti željeni ekonomski rast bez adekvatnog poslovnog ambijenta koji podrazumijeva veću involviranost biznis zajednice u oblikovanje mjera koje na nju utiču, a posredno i na sve crnogorske građane. Upravo zbog toga, AmCham ulaže značajne napore kako bi se ostvarila pravovremena i kontinuirana komunikacija na relaciji državna uprava-biznis zajednica, u vezi sa svim pitanjima od značaja za poslovni ambijent u Crnoj Gori. AmCham konstantno ukazuje na značaj predvidljivog i transparentnog poslovnog ambijenta, jer je samo takav ambijent garancija zadržavanja postojećih investitora, ali i privlačenja novih", ističe se u saopštenju crnogorskog ogranka Američke privredne komore, uz podsjećanje da izvještaj Amcham-a o poslovnom ambijentu za 2016. godinu sadrži i podatak da su važeće poreske stope identifikovane od strane kompanija članica kao jedan od najprivlačnijih elemenata poslovanja u Crnoj Gori.
-Zato brine izostanak blagovremenog uključenja predstavnika biznis zajednice u proces kreiranja mjera predviđenih Fiskalnom strategijom Crne Gore 2017 - 2020. Za sve biznis subjekte od izuzetnog značaja je blagovremena informisanost o eventualnim promjenama iz domena poreske politike, kako bi kompanije imale dovoljno vremena da svoje poslovanje i planove prilagode novonastalim okolnostima. Neke od mjera koje su predviđene Fiskalnom strategijom Crne Gore 2017 - 2020. godine, trebalo bi da stupe na snagu već 1. jula ove godine, što je sa aspekta prilagođavanja biznisa novonastalim mjerama, tehnički gotovo nemoguće i u suprotnosti je sa osnovnim načelima predvidljivosti i planiranja poslovanja- navedeno je u saopštenju.
Upozoravaju da je rast poslovanja u sivoj zoni očekivana posljedica , imajući u vidu značajan porast pojedinih akciza predviđenih setom najavljenih mjera.
-Za očekivati je porast cijena proizvoda pogođenih rastom akciza, što će u slučaju pojedinih proizvoda proizvesti da isti budu najskuplji u regionu. Razlika u cijenama ovih proizvoda u odnosu na region uticaće na porast prekogranične kupovine i nelegalne trgovine, čime država gubi i po osnovu prihoda od akciza i poreza na dodatu vrijednost. Iskustva drugih zemalja pokazuju da i kada je postojao pozitivan fiskalni efekat povećanja akciza na određene robe, isti je trošen na primjenu mjera za suzbijanje porasta sive ekonomije koja prati pomenuti rast akciza- naglašava se u saopštenju.
Imajući u vidu da biznis zajednica nije konsultovana u procesu kreiranja Fiskalne strategije 2017-2020, smatraju da je krajnji efekat seta predstavljenih mjera neizvjestan i da zavisi od velikog broja činilaca koji su ovom momentu nepoznati.
-Pravovremeno uključivanje i konsultovanje biznis zajednice, prilikom izrade ovog dokumenta, dovelo bi do toga da mjere budu primjenljivije u praksi, pa bi i pozitivni efekti na budžet Crne Gore bili izvjesniji. Američka privredna komora ostaje posvećena unaprijeđenju poslovnog ambijenta u Crnoj Gori. S tim u vezi, pozivamo na blagovremenu i kontinuiranu saradnju biznis zajednice i državne uprave- zaključuje se u saopštenju.