Potpredsjednik PKCG Ivan Saveljić otvorio je okrugli sto ističući da je primarni cilj okupljanja bliže upoznavanje predstavnika privrede sa novih zakonskim rješenjima, tj. izmjenama i dopunama Zakona o sporazumnom finansijskom restrukturiranju dugova prema finansijskim insitucijama. Saveljić je istakao da su izmjene i dopune ovog zakona pripremljene sa namjerom da se dodatno unaprijedi proces dobrovoljnog finansijskog restrukturiranja i, na taj način, doprinese smanjenju učešća nekvalitetnih kredita.
Guverner Žugić je, u svom izlaganju, predstavio prisutnim predstavnicima realnog i bankarskog sektora osnovne elemente Zakona, ističući da isti omogućava dodatne podsticaje i za banke i za klijente, odnosno dužnike. Izmjenama i dopunama Zakona se, između ostalog, produžava period u kojem se primjenjuje ovaj zakon za godinu dana i proširuje obuhvat primjene zakona i na kredite koji su klasifikovani u kategoriju „D“. Guverner je naglasio da su izmjene i dopune Zakona pripremljene oprezno i pažljivo, uzimajući u obzir i uporedna iskustva, kako se, ni u kom segmentu, ne bi ugrozila finansijska stabilnost sistema u cjelini, niti pojedinačnih banaka.
U narednom periodu, istakao je guverner Žugić, nastaviće se pojačani nadzor CBCG nad sprovođenjem obaveza banaka koje proizilaze iz zakona, a sve u cilju smanjenja nekvalitetnih kredita i otvaranja prostora za rast kreditne aktivnosti i smanjenje kamatnih stopa, koje su i dalje skup input za realnu ekonomiju. Ovim će se omogućiti da finansijski sektor, u narednom periodu, pruži još jaču podršku realnoj ekonomiji i ukupnom razvoju zemlje.
Viceguvernerka CBCG za kontrolu bankarskog sistema Irena Radović istakla je ovaj zakon, uz sve pomenute novine i benefite za banke i klijente, pojednostavljuje administrativne procedure postupka dobrovoljnog finansijskog restrukturiranja i, na taj način, obezbijeđuje klijentima uštedu vremena i sredstava.
U nastavku Okruglog stola, prisutni predstavnici realnog sektora i banaka uključili su se u diskusiju, kroz razmjenu iskustva i stavova i postavljanje konkretnih pitanja predstavnicima CBCG o implementaciji Zakona.
Zaključujući današnji sastanak, guverner Žugić je istakao da CBCG ima proaktivan pristup u komunikaciji sa svim zainteresovanim subjektima, te da održava dnevnu komunikaciju sa bankama. Uputio je poziv i svim predstavnicima privrede da se, u slučaju postojanja prigovora na praksu pojedinih banaka, obrate CBCG koja će, sa stanovišta svoje nadležnosti, posredovati u pravcu razriješenja spornih pitanja.
Potpredsjednik Saveljić je, na kraju sastanka, poručio da će PKCG dati svoj doprinos povezivanju kompanija i banaka,kroz mehanizme koji su joj na raspolaganju, a sa ciljem pospješivanja procesa dobrovoljnog restrukturiranja dugova.