Iz Insistuta ističu da hronični bolesnici posebnu pažnju posvete izbjegavanju visokih temperatura, jer posljedice mogu biti mnogo ozbiljnije nego kod zdravih osoba.
Tim povodom iz Instituta za javno zdravlje upozoravaju na poštovanje opštih preporuka kao što su boravak u rashlađenom prostoru, izbjegavanje fizičkog napora, unos dovoljne količine tečnosti, unos lako svarljivih namirnica, itd.
Preporuke podrazumjevaju i da hronični bolesnici sa povećanim oprezom prate svoje zdravstveno stanje za vrijeme velikih vrućina i da se u slučaju pogoršanja što prije obrate ljekaru. Posebne preporuke se odnose na oboljele od šećerne bolesti koji treba da kontrolišu i regulišu nivo šećera u krvi, a osobe sa problemima u vezi sa srcem i krvnim sudovima treba da redovno kontrolišu i regulišu krvni pritisak.
Uz to, hronični bolesnici se upozoravaju i da redovno uzimaju propisane ljekove, uz napomenu da je ljekove potrebno čuvati ispod 25°C ili u frižideru (pročitati uputstva za čuvanje na pakovanju).
Preporuke Instituta za javno zdravlje podrazumjevaju i upozorenje da neki ljekovi mogu da olakšaju razvoj toplotnog udara, i to na različite načine. Ovo se ponajprije odnosi na ljekove koji svojim djelovanjem utiču na centar za održavanje tjelesne temperature u mozgu, djelovanjem na smanjen doživljaj toplote, a time i na ponašanje koje nije u skladu sa visokim spoljašnjim temeraturama, kao i na ljekove koji svojim djelovanjem utiču na srce, krvne sudove, rad bubrega i znojne žljezde.
Po grupama ljekova tu spadaju ljekovi protiv depresije i za druga psihička oboljenja; ljekovi koji dovode do pospanosti; ljekovi koji utiču na rad srca i krvni pritisak; ljekovi koji dovode do pojačanog mokrenja; ljekovi protiv alergija; ljekovi koji blokiraju znojenje.
Najčešće se ne preporučuje mijenjanje terapije, već samo izbjegavanje izlaganja toploti.
Uz ove preporuke iz Instituta predlažu i da hronični bolesnici zatraže savjet od svog ljekara o mogućoj povezanosti njihove bolesti i ljetnjih vrućina!