Prema nezvaničnim saznanjima tog lista, novinari su saslušani u svojstvu građanina i to na okolnosti priliva veće količine novca koji je uplaćivan na njihove lične bankarske račune tokom predizborne kampanje prošle godine.
Prema nezvaničnom saznanju DN, u pitanju su sume od 20.000 do 25.000 eura koji su ubrzo nakon što su uplaćene sa računa koji se još uvijek provjeravaju, podignute.
DN su nedavno objavile da je u okviru izviđaja o sumnjivom finansijskom poslovanju DF-a Specijalno tužilaštvo počelo da ispituje sumnju da su pojedini, tzv. nezavisni mediji i njihovi novinari bavili pranjem novca.
Prema nezvaničnim saznanjima, predmet interesovanja tužilaca su ugovori o konsultantskim uslugama Demokratskog fronta koji vode i do određenih medijskih kuća. Naime, sumnja se da su postojali fiktivni ugovori o ovim uslugama na osnovu kojih su, bez objašnjenja i detalja, isplaćivane velike sume novca, a najčešće od deset do 20.000 eura.
Istražitelji posebno provjeravaju da li su pojedine konsultantske ugovore potpisali, a kasnije i primili novac, neki novinari iz tzv. nezavisnih medija.\
Istraga usmjerena na finansiranje DF-a otpočela je nakon bogate kampanje ove partije za prošlogodišnje oktobarske izbore, a sva je prilika da se neće samo na tome zaustaviti već će predmet provjera biti i finansijsko poslovanje od 2012. godine do danas.
Tokom pomenute predizorne kampanje, DF-u su usluge reklamiranja pružale novine, televizija i portal “Vijesti”, a mediji su ranije objavili da su Vijesti blokirale finansije DF-a zbog neisplaćenih 165.849 eura za usluge oglašavanja tokom predizborne kampanje.
Tada je objelodanjeno i da je DF krajem avgusta prošle godine potpisao ugovor sa beogradskom kompanijom „New focus comunications” u vrijednosti od 217.000 eura, kojim se ta kompanija obavezala da zastupa medijsko oglašavanje koncerna Vijesti.
Crnogorski istražitelji u saradnji sa finansijskim ekspertima iz inostranstva krenuli još početkom godine u detaljnu kontrolu novčanih transakcija kojima su, kako se sumnja, sa računa of šor kompanija iz inostranstva, preko firmi registrovanih u Makedoniji, Bosni i Hercegovini i Srbiji, prebacivane veće količine novca na račune brojnih manjih i srednjih preduzeća u Crnoj Gori.
Ovaj novac koji je izvorno, kako se vjeruje, došao iz Rusije, potom prebacivan na račune pojedinih crnogorskih kompanija, isplaćivan je stotinama stranačkih aktivista članica Demokratskog fronta kroz ugovore o djelu.
Specijalno državno tužilaštvo formiralo je predmet protiv DF-a zbog osnovane sumnje da je izborna kampanja tog političkog saveza finansirana iz inostranstva putem sumnjivih novčanih transakcija i donacija.
Upravo zbog sumnje u takve malverzacije, odnedavno su u pritvoru direktor Pokreta za promjene (PzP) Dejan Vujisić, tehnički sekretar te stranke Željko Šćepanović i član te partije Gordan Konatar zbog sumnje da su počinili krivična djela “stvaranje kriminalne organizacije” i “pranje novca”.
Za isto djelo sumnjiči se i crnogorski državljanin Momir Nikolić koji živi i radi u Republici Srpskoj, inače vlasnik firme “Graditelj” iz Tivta, a najavljen je i krivični postupak protiv lidera DF-a i PZP-a Nebojše Medojevića.
Zbog toga je Glavni specijalni tužilac tražio od Skupštine skidanje imuniteta, a odluku o tome poslanici će donijeti na sjednici koja je zakazana u utorak, 29. jun.