Politika

U Kotoru i Budvi vladaju državljani Srbije, policija pokreće postupke

Uprava policije, Sektor kriminalističke policije, ispituje odgovornost predsjednika kotorske Opštine Vladimira Jokića, obzirom da je MUP Srbije izdao uvjerenje o njegovom državljanstvu u Srbiji, saznaju Vikend novine.
U Kotoru i Budvi vladaju državljani Srbije, policija pokreće postupke
Portal AnalitikaIzvor

Odgovornost se ispituje zbog činjenice da, shodno Ustavu Crne Gore, državni funkcioner ne može biti neko ko ima dvojno državljanstvo, ukoliko ga je stekao nakon 3. juna 2006. godine, jer mu se u tom slučaju, po sili zakona, oduzima crnogorsko državljanstvo. Definitivno, Jokić danas ne može da ima crnogorsko državljanstvo, pa po toj logici nema prava da bira niti da bude biran.

Takođe, Sektor kriminalističke policije će inicirati postupak uzimanja crnogorskog državljanstva Jokiću, obzirom da je on dobrovoljno uzeo državljanstvo Srbije, a Crna Gora sa ovom državom nema zaključen sporazum o dvojnom državljanstvu.

Jokić dobio srpsko državljanstvo 2013.

Sada je sasvim jasno da je predsjednik Opštine Kotor Vladimir Jokić u trenutku izbora na ovu funkciju imao dva državljanstva – crnogorsko i srpsko. Naš list je došao u posjed uvjerenja Republike Srbije izdatog 12. maja 2017. godine, koje potpisuje ovlašćeno lice Slaviša Lukić, kojim se potvrđuje da je predsjednik Opštine Kotor Vladimir, Vukajlo, Jokić, rođen 24. 1.1988. u Kotoru, državljanin Republike Srbije, od 11.9.2013. godine.

Predsjednik kotorske opštine, na pitanje VN da li ima državljanstvo Srbije i da li je pokrenuo postupak za brisanje iz evidencije u Beogradu, kazao da je na državnim organima da dokažu te tvrdnje.

“Bez obzira na to što sam već reagovao na navode DPS, nakon što su publikovani, na Vaše pitanje ću još jednom ponoviti stav.

Obaveza onih koji optužuju je da pokrenu postupak i da u za to predviđenom postupku, pred nadležnim državnim organom dokažu svoje tvrdnje. Krivica se dokazuje, ne nepostojanje krivice. Ponoviću, u Kotoru sam, ne bježim nigdje, spreman za postupak. Ono za šta svakako nijesam spreman, to je da na svaku optužbu i insinuaciju koja se plasira iz raznih izvora ja budem taj koji treba da pokreće postupke, dokazuje nevinost. Namjera raznih centara da se izmorim i dekoncentrišem stalnim optužbama i da se na taj način spriječi efikasan rad uprave i moj lično je vidljiva, međutim u meni neće naći partnera za takvo nešto”, kazao je Jokić Vikend novinama.

I budvanska vlast na “dvije stolice”

Vladimir Jokić je, prema evidenciji Gradske uprave Beograda, upisan kod matičnog područja Novi Beograd, kao državljanin Republike Srbije pod tekućim rednim brojem 1661 i u knjizi rođenih, rješenjem MUP-a Srbije, Beograd, br 204-1-33334/10 od 1. 02. 2011. koje je uručeno 11.06.2011., dok je u državljanstvo Republike Srbije primljen 11.09.2013. godine.

MUP, kao nadležni organ, ima obavezu da po službenoj dužnosti pokrene postupak za gubitak crnogorskog državljanstva, jer Jokićev slučaj nije usamljen. Prema saznanjima Vikend novina, u budvanskoj vlasti su takođe lica sa dvojnim državljanstvom. Kako nezvanično saznajemo, biće pokrenuti postupci i protiv Mila Božovića, menadžera Opštine Budva, Nikole Plamenca, v.d. sekretara Sekretarijata za uređenje prostora u ovoj opštini, kao i v.d. direktora Turističke organizacije Budva i odbornika u SO Budva Mladena Franovića i Saše Kustudića, pomoćnika direktora Sportskog centra.

Šta kaže zakon

“Svaki građanin Crne Gore koji je, pored crnogorskog državljanstva, na dan 3. juna 2006. godine imao i državljanstvo neke druge države ima pravo da zadrži i crnogorsko državljanstvo.

Državljanin Crne Gore koji je nakon 3. juna 2006. godine stekao neko drugo državljanstvo može zadržati i crnogorsko državljanstvo do potpisivanja bilateralnog sporazuma sa zemljom čije je državljanstvo stekao, ali najduže godinu dana od dana usvajanja Ustava Crne Gore”, piše u članu 12 Ustavnog zakona.

Portal Analitika