Oni poručuju da će Višegradska četvorka Podgorici i ostalim partnerima sa Zapadnog Balkana pružiti jasnu i jaku podršku na putu prema Evropskoj uniji i NATO-u.
– Napori koji su do sada ispoljeni bili su vidljivi i upečatljivi ne samo povodom dijaloga u formatu V4+Zapadni Balkan, nego na svim nivoima političkog djelovanja – poručuju ambasadori.
Mađarsko predsjedavanje Mađarski ambasador Kristijan Poša objašnjava da će njegova zemlja od jula 2017. do juna 2018. godine po peti put predsjedavati Višegradskom četvorkom. – Ovo za nas predstavlja veliku šansu, ali istovremeno i obaveze prema drugim državama članicama i ostalim partnerima. Mađarsko predsjedništvo će se zalagati za jačanje Višegradske četvorke kao faktora stabilnosti u odnosu na eksterne izazove kao što su migrantska kriza i nestabilno bezbjednosno okruženje u našem južnom i istočnom susjedstvu.
Zato će se mađarsko predsjedništvo fokusirati na teme u kojima višegradska saradnja može da pruži opipljive rezultate i dodatnu vrijednost. A to su evropski Višegrad - dijalog o budućnosti Evropske unije na osnovu deklaracije koja je potpisana na samitu u Rimu, regionalni Višegrad - redovni dijalog između parlamenata zemalja V4, odnosno efikasno i uspješno funkcionisanje Međunarodnog višegradskog fonda, digitalni Višegrad - u čijem fokusu se nalazi razvijanje konkurentnosti Srednje Evrope i globalni Višegrad: podrška saradnji sa globalnim partnerima, promocija Višegradske četvorke izvan regiona u oblastima kao što su kultura, ekonomija i turizam – poručuje Poša.
V4 povezuje Kaže da će moto mađarskog predsjedništva glasiti „V4 povezuje“, što upućuje na pozitivan uticaj višegradske saradnje na povezivanje ove četiri zemlje u oblastima politike, ekonomije i kulture, ali takođe znači da je jedan od glavnih fokusa mađarskog predsjedništva povezanost: razvijanje energetskih i transportnih veza u širem regionu, kako bi bio spreman za izazove digitalnog doba. – Jednako važna je posvećenost predsjedništva unapređenju dijaloga, povjerenja i saradnje između država Višegradske četvorke, ali takođe i sa drugim partnerima u EU i svijetu. V4 povezuje zemlje, vlade, ljude, ideje i vrijednosti na inkluzivan i otvoren način – zaključuje Poša.
Ambasadorka Poljske Irena Tataržinska je podsjetila na riječi poljske premijerke 19. juna na samitu V4 predsjednika vlada u Varšavi kada je zvanično predato predsjedavanje Mađarskoj. – Premijerka Beata Šidlo se tom prilikom obratila mađarskom, slovačkom i češkim kolegama, Viktoru Orbanu, Robertu Fico i Bohuslavu Sobotki riječima: „Višegradska grupa je referentna tačka za mnoge Evropljane, koja pridaje značaj vrijednostima i učvršćuje naš kontinent“. Uz ove riječi Šidlo je izrazila zahvalnost partnerima za stalne napore, kojima V4 danas povezuje ne samo politike i EU, već i istinsko prijateljstvo regiona i razumijevanje. Razgovori V4 tokom proteklih 12 mjeseci koncentrisali su se na izazove s kojima se suočava EU (Bregzit, reforme, migracija, jedinstveno tržište EU, digitalna ekonomija/inovacija; bezbjednost; koheziona politika, regionalna saradnja u regionu Karpata). Poljsko predsjedavanje nastavilo je ključni dijalog V4 + Zapadni Balkan. Poljska je 29. novembra 2016. godine u Varšavi bila domaćin godišnjeg sastanka vanjskih poslova V4 i Zapadnog Balkana. Tokom ovog sastanka usvojena je zajednička izjava, kojom su šefovi diplomatija ponovili svoj kontinuirani interes i podršku zemljama Zapadnog Balkana na putu ka EU - poručuje Tataržinska. Slobački ambasador Roman Hlobenj je podsjetio da Višegradska grupa ima samo jednu zajedničku instituciju – Međunarodni višegradski fond sa sjedištem u Bratislavi. – Godišnji budžet fonda iznosi (od 2014. godine) 8 miliona eura. Članice V4 u njega doprinose jednakim dijelom. Sredstva MVF se koriste za podršku grantova, stipendija, rezidencijalnih programa ili programa mobilnosti. Osim članarine fond raspolaže od 2012. godine i doprinosima od stranih donatora, kojima pripadaju Holandija, Švedska, Švajcarska, SAD, Kanada, Njemačka, Južna Koreja.
Balkanski fond On je naglasio da je tokom slovačkog predsjedavanja na jesen 2014. godine došlo do restarta ideje projekta ostvarivanja Balkanskog fonda i da je postignut dogovor da sjedište ovog fonda bude u Tirani.
– Višegradskoj četvorci dalo je dodatnu vrijednost i značaj šestomjesečno predsjedništvo Slovačke Republike u Savjetu ministara Evropske unije. Slovačka je postala centar evropske i svjetske pažnje i pokušavala je da iskoristi ovu priliku na najbolji mogući način, posebno po pitanju politike proširivanja, koju smatramo za jednu od najuspješnijih u cijeloj istoriji postojanja Evropske unije. Slovačko predsjedništvo uspjelo je da region Zapadnog Balkana približi još više kapijama EU.
U decembru 2016. godine Crna Gora je otvorila dva nova poglavlja 11 i 19. Pripada joj nesporno priznanje za napredak, ispunjavanje kriterijuma za članstvo i ostvarivanje potrebnih reformi. Crna Gora je tokom Međuvladine konferencije 20. juna 2017. godine u Luksemburgu otvorila još dva poglavlja 1- Sloboda kretanja robe i 22 – Regionalna politika i koordinacija strukturalnih instrumenata i privremeno zatvorila pregovore u poglavlju 30 – Vanjski odnosi. Time je još jednom potvrdila svoju lidersku poziciju u procesima integracije – na čemu joj čestitamo i radujemo se njenim uspjesima – kazao je Hlobenj.
Opširnije u Pobjedi