Crna hronika

Finansijeru PzP-a na račun “leglo” sumnjivih milion eura iz bivših republika SSSR-a

Biznismenu Momiru Nikoliću, koji je zajedno sa liderom PzP-a Nebojšom Medojevićem osumnjičen za stvaranje kriminalne organizacije i pranje novca, u više navrata na račun je iz inostranstva “leglo” ukupno oko milion eura, a ti sumnjivi transferi novca su bili uglavnom iz bivših sovjetskih republika, a sada članica EU – saznaje Portal Analitika.
Finansijeru PzP-a na račun “leglo” sumnjivih milion eura iz bivših republika SSSR-a
Portal AnalitikaIzvor

Prema podacima do kojih su došli istražitelji Specijalnog tužilaštva, Nikoliću je u samo jednoj transakciji “leglo” iz Litvanije 170.000 eura.  Sumnja se da je riječ o transferima novca preko ruskih firmi sa sjedištem u Litvaniji.

S druge strane, Nikolić je godinama crnogorskim poreskim organima prijavljivao godišnju dobit od svega 2.000 eura.

Podsjetimo, Specijalno državno tužilaštvo u zahtjevu za ukidanje imuniteta poslaniku Nebojši Medojeviću navelo je da postoji sumnja da je novac biznismena Momira Nikolića koji je Medojević upotrijebio za finansiranje PzP-a  nezakonito stečen. Tokom skupštinske rasprave, Medojević je tvrdio da je novac zakonito stečen.

U zahtjevu se navodi da je utvrđeno postojanje osnovane sumnje da je poslanik DF-a  izvršio krivično djelo stvaranje kriminalne organizacije, na način što je u toku 2016. godine,na teritoriji Crne Gore zajedno sa okrivljenim  Nikolićem organizovao kriminalnu organizaciju koja je za cilj imala vršenje krivičnih djela pranje novca i drugih krivičnih djela za koja se, po zakonu, može izreći kazna zatvora od četiri godine ili teža kazna.

U toj organizaciji je, kako se navodi u dokumentu, svaki član imao unaprijed određeni zadatak i ulogu, a djelovanje kriminalne organizacije je planirano "na duže vrijeme i zasnovano na primjeni određenih pravila unutrašnje kontrole i discipline članova".

U djelovanju kriminalne organizacije su korišćene privredne i poslovne strukture, pa je tako Medojević zajedno sa okrivljenim Nikolićem sačinio kriminalni plan da novac koji je Nikolić nezakonito stekao kroz dopuštene poslove građenja objekata kao vlasnik firme „Graditelj“ Tivat, ne prikazujući ta sredstva kao prihod nadležnim organima Crne Gore i na taj način izbjegavajući plaćanje zakonskih obaveza, te novac koji je stečen nedozvoljenom konverzijom deviza i novac koji je pribavljen radi nezakonitog finansiranja određenih političkih partija za parlamentarne izbore stavljaju u legalne tokove.

"Pri čemu je Medojević za sebe odredio zadatak da angažuje kao članove kriminalne organizacije lica iz reda građana i bliskih lica, koja će se za potrebe aktivnosti političkih subjekata bez odobrenja baviti bankarskom djelatnošću konverzijom novca, zamjenom američkih dolara za eure radi njihovog stavljanja u legalne tokove, da organizuje da se novac koji potiče iz nezakonitih djelanosti predaje drugim članovima kriminalne organizacije i građana koji će taj novac kao donaciju uplaćivati na račun političkih subjekata, te da u slučaju da budu otkriveni kao kriminalna organizacija usmjerava iskaze članova kriminalne organizacije i organizatora okrivljenog Momira Nikolića upućujući ih što da izjave pred državnim organima, sa ciljem izbjegavanja krivičnog gonjenja, kao i da planira i realizuje nove oblike nedozvoljenog stavljanja novca pribavljenog kriminalnom djelatnošću u legalne tokove", navodi se, između ostalog, u zahtjevu za ukidanje imuniteta SDT-a upućenom Skupštini.

Podsjetimo, po nalogu specijalne državne tužiteljke Lidije Vukčević sredinom maja su uhapšeni direktor Pokreta za promjene Dejan Vujisić, tehnički sekretar PzP-a Željko Šćepanović, preduzetnik iz Bosne i Hercegovine Momir Nikolić i lokalni diler deviza Gordan Konatar zbog sumnje da su počinili krivična djela stvaranje kriminalne organizacije i pranje novca. 

Tužilaštvo je prikupilo mnoštvo dokaza koji ukazuju da su članovi kriminalne grupe imali precizna zaduženja. Već osam mjeseci istražitelji rade na ovom slučaju, tačnije od oktobra prošle godine kada je kod Šćepanovića i Konatara pronađen novac sumnjivog porijekla. Kasnije je istragom utvrđeno da je Šćepanović u najmanje tri navrata promijenio 100.000 dolara u eure.

Osumnjičeni Šćepanović je još 19. oktobra, kada je uhapšen, ispričao da je dolare mijenjao u eure, te i da je to radio u interesu PzP-a da bi se isplatili terenski aktivisti te partije angažovani tokom izborne kampanje i izbornog dana.

Šćepanović je decidno pojasnio da je dobio pare od direktora – Vujisića da „prati posmatrače“.

P.Zečević

Portal Analitika