Vrlo važan pokazatelj za ocjenu efikasnosti funkcionisanja sistema izvršenja sa aspekta javnih izvršitelja jeste stopa naplate potraživanja.
„Ukupan iznos potraživanja izvršnih povjerilaca u „I“ predmetima iznosio je 380,4 miliona eura bez troškova izvršnog postupka. Od navednog iznosa, ukupno je naplaćeno 65,4 miliona eura ili 17,9 odsto, a ukupno je nenaplaćeno 315 miliona eura ili 82,81 odsto“, konstatuje se u dokumentu.
Navedeni podaci pokazuju potrebu povećanja stope naplate potraživanja u ovoj vrsti predmeta.
„Kod javnih izvršitelja postoji veliki broj izvršnih premeta (I, Iv, Ivm) sa ogromnim iznosima koji premašuju milion eura i koji su objektivno nenaplativi zbog nepostojanja sredstava i predmeta izvršenja na kojima bi se izvršenje moglo uspješno spovesti. I pored činjenice da potraživanje iz navedenih predmeta nije naplativo, ti predmeti su i dalje aktivni, jer izvršni povjerioci ne žele da povuku preslog za izvršenje nakon neuspjelih pokušaja naplate, što u značajnoj mjeri opterećuje rad javnih izvršitelja i negativno utiče na cjelokupnu sliku efikasnosti sistema izvršenja, zaključuje se u izvještaju.
Prosječna dužina trajanja postupka u „I“ predmetima iznosi 38 dana, dok je prosječna dužina postupka gdje je naplaćeno 100 odsto potraživanja znatno kraća i iznosi svega 28 dana.
P.Z.