Politika

Odnos partijskih funkcionera prema novinarima: Jedni miljenici, na druge ljuti do daljnjeg

Crnogorski političari nijesu specifični samo po tome što neki od njih primaju platu a ne dolaze na posao, već i po tome kakav odnos imaju prema medijima. Pozivaju se svakodnevno na evropske standarde, ali za razliku od evropskih poslanika, zaboravljaju javnu odgovornost. Pojedini partijski lideri u Crnoj Gori biraju medij za koji će da govore, što nije svojstveno političarima razvijenih demokratskih država. Dio njih odbija da odgovori na pitanja koja im ,,nijesu po mjeri“, a ako im se, ne daj bože, ne sviđa tekst ili naslov, ljuti su do daljnjeg. Ima onih koji bi rado iz poslaničke ili neke druge fotelje uređivali naslovnice. Takvih ima i u vlasti i u opoziciji. ,,Horoskop mi je takav“ Pojedini partijski funkcioneri komični su u izgovorima zbog kojih, navodno, ne mogu da odgovore na pozive. Među novinarskim krugovima kao anegdota prepričava se slučaj kada je jedan od političara, javljajući se iz ministarske fotelje, rekao novinaru ,,Ovdje njegov vozač“. Ovakav izgovor omiljen je kod onih koji ne shvataju da su kao javni funkcioneri obavezni da budu dostupni i transparentni. Opet nije vic - desilo se čak i to da političar na poziv novinara izigrava sekretaricu, pa doziva sam sebe.
Odnos partijskih funkcionera prema novinarima: Jedni miljenici, na druge ljuti do daljnjeg
Portal AnalitikaIzvor

Čuveni gaf nekadašnjeg poslanika i predsjednika parlamentarne stranke: ,,Horoskop mi je danas takav da od**bem novinare“ ostaće upamćena kao jedna od najskandaloznijih izjava.

 Van dometa Današnji političari nijesu toliko kreativni, jer se pojedini ne javljaju na pozive, niti odgovaraju na poruke. Pobjeda je, recimo, više dana pokušavala da stupi u kontakt sa poslanicom vladajuće partije, ali se ona nije udostojila ni da ,,podigne slušalicu“, a kamoli da odgovori na poruku. Potpredsjednica opozicione partije javljala se redovno, ali kada je dobila pitanja, procijenila je da je, ipak, pametnije ,,da radi na terenu“ nego da odgovara. Ima i onih za koje novinari odmahnu rukom i kažu ,,on se nikad ne javlja“. Možda bi dio političara trebalo da razmisli o odgovornosti prema građanima, prije svega, imajući u vidu enormne plate koje primaju iz budžeta ,,svih nas“. Najmanje što mogu da urade jeste da odgovore na pitanja koja su od javnog značaja, nezavisno od toga koji medij će ih postaviti.

Glavni urednik dnevnog lista „Dan“ Nikola Marković kazao je Pobjedi da se ,,Crna Gora, nažalost, nalazi u pretpolitičkom dobu, gdje partije ili njihovi lideri ne mogu da prihvate činjenicu da su mediji čuvari demokratije i kontrolori društvenih procesa“. On kaže da to što političari u Crnoj Gori biraju medije za koje će da govore ukazuje na nizak nivo političke svijesti i na nedostatak odgovornosti za javno izgovorenu riječ.

- Političari kao javni djelatnici trebalo bi da su u obavezi da ispoštuju svaki medij, ali tako, nažalost, nije u Crnoj Gori. Iz mog iskustva kao glavnog urednika ,,Dana“, mogu reći da smo prolazili kroz razne faze. Prvo nas je napadala samo vlast da smo antidržavni element, da smo rušilački nastrojeni i da je naša politika izdajnička. Nakon nekoliko godina u takvim nesuvislim napadima pridružili su se i pojedini opozicioni subjekti jer je ,,Dan“ prestao da afirmiše njihove stavove za koje smo procijenili da više ne zaslužuju toliko afirmacije – kaže Marković. Prema njegovim riječima, crnogorska politička scena, bilo vlast ili opozicjja, ne može da se pomiri sa činjenicom da su mediji ti koji treba da nadziru političke procese, da pohvale dobro i kritikuju loše, da su mediji slobodni da određuju svoju uređivačku politiku. Fali im odgovornosti - Privatni mediji, naravno, imaju veću komociju jer sami mogu da biraju da li će da podržavaju određene političke ideje ili ne, dok javni servisi moraju da imaju isti odnos prema svima. Nažalost, proći će mnogo godina dok političari shvate da oni, koje građani biraju, imaju odgovornost prema tim građanima, a samim tim i prema medijima koji ih informišu – dodao je Marković.

Novinarka Antene M Milena Aprcović kaže za Pobjedu da pojedini političari imaju „miljenike“ u medijima, te da je do nekih poslanika gotovo nemoguće doći.

 - Nekada zbog toga javnost stiče utisak da novinar forsira samo jednu stranu. Po mom mišljenju, to nikako ne bi smjeli sebi da dozvole, jer tako uskraćuju informacije ne novinaru i glasilu, nego građanima koji su ih birali. Ima svijetlih primjera u pozicionim i opozicionim strankama, koji su svjesni uloge medija – rekla je Aprcović.

Ona ističe da bi crnogorski poslanici trebalo da se ugledaju na kolege iz inostranstva, kojima je, kako kaže, komunikacija sa novinarima i davanje izjava potpuno prirodna stvar. - Takav utisak o „jednostavnosti velikih igrača“ čula sam od dosta kolega – kaže Aprcović. Novinari će, ipak, nastaviti da traže odgovore od svih predstavnika građana, ne praveći razliku iz koje su političke partije. Očekujemo da će jednom ,,sazreti“ i njihova politička kultura i odgovornost prema građanima.

Profesorica na Fakultetu političkih nauka Aneta Spaić smatra da se problem koji novinari imaju sa određenim političarima može posmatrati sa aspekta njihove političke odgovornosti prema građanima.

- Odgovoran političar mora nastojati da dopre do cjelokupnog biračkog tijela u državi, a to će uraditi tako što će se obraćati svim medijima – kaže Spaić za Pobjedu. Prema njenim riječima, ne treba očekivati od političara koji ima decenijsko negativno iskustvo sa određenim medijima, da govori za njih. - Ukoliko je moje decenijsko iskustvo pokazalo da ne vjerujem u rad određene medijske kuće, to će činiti da ja u startu apstrahujem njihovo djelovanje, odnosno da moje političko djelovanje ne bude tema njihovog izvještavanja. Ako je političar predmet blaćenja, uvreda, svrgavanja, on ne želi komkunikaciju sa tim medijem – kaže Spaić. Ona ističe da to što političar ne odgovara na pozive i poruke je problem njegove profesionalne odgovornosti. - Odgovoran političar mora nastojati da dopre do cjelokupnog biračkog tijela u državi, a to će uraditi tako što će se obraćati svim medijima – kaže Spaić za Pobjedu. Prema njenim riječima, ne treba očekivati od političara koji ima decenijsko negativno iskustvo sa određenim medijima, da govori za njih. - Ukoliko je moje decenijsko iskustvo pokazalo da ne vjerujem u rad određene medijske kuće, to će činiti da ja u startu apstrahujem njihovo djelovanje, odnosno da moje političko djelovanje ne bude tema njihovog izvještavanja. Ako je političar predmet blaćenja, uvreda, svrgavanja, on ne želi komkunikaciju sa tim medijem – kaže Spaić. Ona ističe da to što političar ne odgovara na pozive i poruke je problem njegove profesionalne odgovornosti.

Pobjeda

Portal Analitika